newsletter GENews nr 20 (listopad 2024)

GENDER EQUALITY NEWS
AKTUALNOŚCI Z OBSZARU RÓWNOŚCI PŁCI W BADANIACH I INNOWACJACH

 

POLECAMY

WPŁYW PLANÓW RÓWNOŚCI PŁCI W EUROPEJSKIEJ PRZESTRZENI BADAWCZEJ – RAPORT

Komisja Europejska opublikowała dokument zawierający siedem analiz [2] uzupełniających raport o wpływie Planów Równości Płci (GEP) [3] w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Publikacja porusza kluczowe zagadnienia, takie jak:

                * Rola polityk krajowych i unijnych w promowaniu równości płci,

                * Monitorowanie i ocena kryterium kwalifikacyjnego GEP w ramach programu Horyzont Europa,

                * Postęp w kierunku inkluzywnych GEP i polityk,

                * Przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć w badaniach i innowacjach,

                * Zastosowanie podejść intersekcjonalnych do równości płci,

                * Znaczenie struktury organizacyjnej i wsparcia liderów w tworzeniu i wdrażaniu GEP.

 

Publikacja jest cennym źródłem wiedzy dla instytucji i organizacji wdrażających GEP, w szczególności dla podmiotów aplikujących i beneficjentów programu Horyzont Europa.

-------------------------

EMPOWOMEN: 1 125 000 EURO DLA KOBIET W DEEP-TECH

Trwa nabór do programu EmpoWomen [4] (2024–2025), finansowanego przez UE w ramach Horyzontu Europa. Celem inicjatywy jest wspieranie kobiet w sektorze deep-tech, szczególnie w rozwijających się krajach Europy.

 

                * Do 45 000 euro bezzwrotnego finansowania na firmę kierowaną przez kobietę,

                * Program akceleracyjny i mentoring,

                * Networking z inwestorami i ekspertami.

 

Nabór jest otwarty DO 2 GRUDNIA 2024 R.

-------------------------

STATYSTYKI DOTYCZĄCE RÓWNOŚCI PŁCI W EUROPIE – EUROSTAT

Eurostat publikuje kompleksowe dane na temat równości płci w Europie [5], obejmujące m.in.:

 

* ZATRUDNIENIE - kobiety nadal częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze godzin,

* EDUKACJĘ - kobiety stanowią większość absolwentów szkół wyższych, ale są niedoreprezentowane w dziedzinach STEM,

* POLITYKĘ - udział kobiet w polityce jest wciąż niższy niż mężczyzn, choć notuje się stopniowy wzrost.

 

Statystyki podkreślają obszary wymagające działań, aby osiągnąć większą równość płci w różnych sektorach życia społecznego i gospodarczego.

-------------------------

KLUCZOWE WYNIKI BADANIA DOTYCZĄCEGO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ W UE

Raport EU gender-based violence survey [6] przedstawia wybrane wyniki badania dotyczącego przemocy ze względu na płeć w Unii Europejskiej, opartego na danych z 27 państw członkowskich. W badaniu wzięło udział 114 023 kobiet, które podzieliły się swoimi doświadczeniami. Raport prezentuje wyniki badań wskazujące na różne formy przemocy stosowanej wobec kobiet w UE, jak również szczegółowe informacje na temat konsekwencji przemocy oraz kontaktów kobiet z różnymi usługami wsparcia dla ofiar.. Szczegółowa analiza zarówno uświadamiania o formach stosowanej przemocy, jak i jej skutków zostanie opublikowana w raporcie przygotowywanym przez Eurostat, Agencję Praw Podstawowych (FRA) oraz Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) w 2025 r.

Raport stanowi istotne źródło wiedzy dla decydentów politycznych, organizacji pozarządowych oraz instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy ze względu na płeć, dostarczając aktualnych danych niezbędnych do opracowywania skutecznych strategii i polityk.

 

NOWOŚCI Z KRAJU

KONFERENCJA „ZOSTAŃ BADACZKĄ. KOBIETY W NAUCE” NA POLITECHNICE KRAKOWSKIEJ

30 października 2024 r. na Politechnice Krakowskiej odbyła się konferencja „Zostań badaczką. Kobiety w nauce” [7] zorganizowana przez Akademię Młodych Uczonych PAN. W wydarzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof.

dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, która podczas swojego przemówienia inspirowała młode kobiety do wyboru kariery naukowej.

W swoim wystąpieniu wiceminister podkreśliła znaczenie różnorodności w nauce oraz rolę kobiet w rozwoju innowacji technologicznych. Zwróciła uwagę na konieczność wsparcia młodych badaczek, by mogły realizować swój potencjał i wnosić unikalne perspektywy do świata nauki.

-------------------------

OGŁOSZONO LAUREATKI 24. EDYCJI PROGRAMU L’ORÉAL-UNESCO DLA KOBIET I NAUKI

Podczas uroczystej gali wyróżniono sześć wybitnych polskich badaczek [8], które swoją pracą udowadniają, że świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet dokonujących przełomowych odkryć. Program L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki promuje osiągnięcia utalentowanych badaczek, zachęcając je do kontynuacji prac na rzecz rozwoju nauki oraz udzielając wsparcia finansowego. W ciągu 24 lat w Polsce wyróżniono 129 stypendystek.

Ogłoszono też harmonogram kolejnej rekrutacji [9] do programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Tym razem można aplikować już w styczniu 2025 r. Rekrutacja do 25. edycji tego prestiżowego programu potrwa do 8 MARCA 2025 R.

-------------------------

UNIWERSYTET GDAŃSKI Z WYRÓŻNIENIEM W KONKURSIE RÓWNOWAGA

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, które odbyło się w dniach

16–18 października 2024 r. w Sopocie, Uniwersytet Gdański otrzymał wyróżnienie w konkursie RównoWaga [10] w kategorii Polityka i mechanizmy równości. Wyróżnienie odebrała prof. Ewa Łojkowska, Przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności.

Konkurs RównoWaga, adresowany do organizacji promujących inkluzywność i równość, stawia na wymianę dobrych praktyk, wspierając wdrażanie takich działań w innych instytucjach.

-------------------------

JĘZYK RÓWNOŚCIOWY NA UAM I UWM – REKOMENDACJE DLA SPOŁECZNOŚCI AKADEMICKIEJ

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentował rekomendacje dotyczące stosowania języka równościowego [11], ze szczególnym uwzględnieniem równości płci. Dokument opracowany przez Radę ds.

Równości UAM ma na celu promowanie inkluzywnego języka w codziennej komunikacji, dokumentach oraz przestrzeni akademickiej.

Podobne działania podjął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, publikując „Poradnik Języka Równościowego” [12]. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki oraz przykłady promujące użycie inkluzywnego i szanującego różnorodność języka w komunikacji akademickiej.

Obie publikacje są krokiem w stronę większej świadomości językowej i szacunku wobec różnorodności w społeczności akademickiej i poza nią.

-------------------------

POLSKA POLICJA URUCHOMIŁA NOWY SERWIS INTERNETOWY POŚWIĘCONY RÓWNOŚCI PŁCI

Polska Policja zainaugurowała nowy serwis internetowy [13] poświęcony zagadnieniom równości płci w strukturach policyjnych. Platforma ma na celu promowanie inkluzywnego i równościowego środowiska służby oraz pracy, które jest wolne od dyskryminacji i uprzedzeń, a także oparte na wzajemnym szacunku i poszanowaniu godności. Serwis oferuje aktualności, materiały edukacyjne oraz informacje o inicjatywach mających na celu wzmocnienie kultury organizacyjnej Policji poprzez kształtowanie inkluzywnego środowiska pracy. Dostępne są również sprawozdania i dane dotyczące realizacji Planu Równości Płci w Policji na lata 2023–2026.

------------------------

RAPORT „RÓWNOŚĆ PŁCI JEST PRAWEM CZŁOWIEKA” – FUNDACJA KAŻDA JEST WAŻNA

Fundacja „Każda Jest Ważna” opublikowała raport podsumowujący [14] działania na rzecz równości płci w województwie śląskim.

Raport powstał na podstawie rocznych obserwacji, diagnoz oraz warsztatów i debat prowadzonych przez inicjatywę.

Dokument zawiera wyniki pilotażowej diagnozy 60 gmin województwa, w tym Katowic, Sosnowca i Częstochowy, dotyczące polityk równościowych, zatrudnienia oraz procedur przeciwdziałania mobbingowi. Publikacja stanowi cenne źródło wiedzy dla instytucji publicznych i społeczności lokalnych.

 

OBSERWATORIUM

LAUREATKI NAGRÓD NATURE AWARDS 2024 DLA INSPIRUJĄCYCH KOBIET W NAUCE

_Nature_ ogłosiło zwyciężczynie prestiżowych nagród Nature Awards for Inspiring Women in Science 2024. [15] Wyróżnienia przyznano w dwóch kategoriach:

                * KATEGORIA SCIENCE OUTREACH: laureatem została organizacja WITIN GIRLS STEM CLUBS & OUTREACHES z Nigerii, która zapewnia dziewczętom z trudnych środowisk dostęp do programów STEM, mentorstwa i zasobów, inspirując je do rozwijania zainteresowań, kariery i aspiracji przywódczych w naukach ścisłych,

                * KATEGORIA SCIENTIFIC ACHIEVEMENT: nagrodę otrzymała CLAIRE CHEWAPREECHA z Mahidol-Oxford Tropical Medicine Research Unit w Tajlandii. Jej badania nad melioidozą – tropikalną chorobą zakaźną – przyczyniły się do opracowania szczepionek oraz szybkich testów diagnostycznych.

Wyróżniono także finalistki SIMONE SCHÜRLE w kategorii Scientific Achievement oraz organizację CARIRITEC w kategorii Science Outreach.

-------------------------

DEBATA NT. DOBROSTANU I SUKCESU KOBIET W MIEJSCU PRACY

Instytut Gallupa, we współpracy z WOHASU®, globalnym liderem inicjatyw na rzecz dobrostanu i inicjatorem World Happiness Summit®, organizuje dyskusję online z udziałem ekspertek, liderek korporacyjnych oraz przedsiębiorczyń na temat tworzenia środowisk pracy sprzyjających rozwojowi zawodowemu i osobistemu kobiet.

Data wydarzenia: 4 GRUDNIA 2024 R. (środa), godz. 15:00-16:30 Aby dołączyć do transmisji na żywo trzeba się zarejestrować na stronie Instytutu Gallupa [16].

 

Links:

------

[1] https://www.athenaequality.eu/

[2] https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/33fc19b1-74a5-11ef-a8ba-01aa75ed71a1/language-en

[3] https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/7ab4a0e8-749d-11ef-a8ba-01aa75ed71a1/language-en

[4] https://empowomen.eu/

[5] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Gender_statistics&oldid=655512

[6] https://eige.europa.eu/publications-resources/publications/eu-gender-based-violence-survey-key-results?utm_source=stakeholder&utm_medium=linkedin&utm_campaign=gbvsurvey2024

[7] https://www.gov.pl/web/nauka/zostan-badaczka-kobiety-w-nauce---konferencja-z-udzialem-wiceminister-marii-mrowczynskiej

[8] https://www.lorealdlakobietinauki.pl/znamy-juz-stypendystki-24-edycji-programu-loreal-unesco-dla-kobiet-i-nauki/

[9]

https://www.lorealdlakobietinauki.pl/uwaga-nowy-harmonogram-rekrutacji-do-programu-loreal-unesco-dla-kobiet-i-nauki/

[10] https://ug.edu.pl/news/pl/7655/konkurs-rownowaga-uniwersytet-gdanski-z-wyroznieniem-w-obszarze-polityka-i-mechanizmy-rownosci

[11]https://amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0032/562199/Rekomendacje-jezykowe-UAM.pdf

[12] https://uwm.edu.pl/sites/default/files/2024-11/J%C4%99zyk%20r%C3%B3wno%C5%9Bcio-2024-eBook.pdf

[13] https://policja.pl/rpp/

[14] https://kazdajestwazna.pl/images/reports/0003/rownosci-plci-jest-prawem-czlowieka.pdf

[15] https://www.nature.com/immersive/inspiringwomeninscience/index.html

[16] https://app.e.gallup.com/e/es?s=831949997&e=3616091&elqTrackId=efd74c1a1b7a40299e524d6e5aa03bea&elq=9b8448317c7e4d578dfb661397c19ae3&elqaid=14821&elqat=1&elqak=8AF575F3380337677187D52A59FF28B02E0D9FE7D425F9B44A212F80770659549AB9

[17] https://www.kpk.gov.pl/konto/zaloguj