Złota Księga Absolwentów
Zasady wyróżnienia absolwentów Uczelni poprzez wpisanie do Złotej Księgi Absolwentów
- Absolwenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, których aktywność w różnych dziedzinach życia naukowego, sportowego, społecznego i organizacyjnego przynosi chlubę Uczelni, mogą być po ukończeniu studiów wyróżnieni wpisem do Złotej Księgi Absolwentów.
- Wpisem do Złotej Księgi Absolwentów może być również uhonorowany absolwent studiów pierwszego stopnia, który nie kontynuuje nauki w UJK.
-
Warunkiem wpisania do Złotej Księgi Absolwentów jest ukończenie studiów w terminie i uzyskanie bardzo dobrego ostatecznego wyniku studiów (nie niższego niż 4,5) zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie studiów oraz wzorowe wypełnianie obowiązków studenta określonych w Regulaminie studiów. Ponadto niezbędnym warunkiem wpisania do Złotej Księgi Absolwentów jest spełnienie, co najmniej jednego z poniższych warunków:
- otrzymanie Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- otrzymanie Diamentowego Grantu,
-
wykazanie znaczącego osiągnięcia naukowego:
-
autorstwo lub współautorstwo co najmniej jednego artykułu naukowego artykułu
w czasopismach wyróżnionych w Journal Citation Reports znajdujące się na liście A czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, lub - autorstwo co najmniej jednego artykułu naukowego artykułu w czasopismach z wykazu czasopism sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668, z późn. zm.), lub
- autorstwo rozdziału w monografii naukowej wydanej przez wydawnictwo ujęte w wykazie wydawnictw sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668, z późn. zm.), lub
-
autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w recenzowanych materiałach
z międzynarodowych konferencji naukowych zamieszczonych w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy Prawo
o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668, z późn. zm.), lub -
udział w projektach obejmujących badania naukowe lub prace rozwojowe, finansowane
w trybie konkursowym przez: Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań
i Rozwoju, Narodowy Pogram Rozwoju Humanistyki, Unię Europejską albo państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), instytucje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe, przez przedsiębiorców lub podmioty działające na rzecz rozwoju nauki,
-
autorstwo lub współautorstwo co najmniej jednego artykułu naukowego artykułu
-
wykazanie znaczącego osiągnięcia artystycznego:
-
udział w międzynarodowych konkursach, przeglądach, festiwalach artystycznych
i projektowych (miejsca punktowane), lub - uzyskanie statusu laureata krajowego konkursu lub przeglądu lub festiwalu artystycznego badź projektowego, lub
- wdrożenia do produkcji projektu artystycznego wyłonionego w drodze konkursu o charakterze międzynarodowym, lub
- wystawa lub koncert lub przedstawienie w zagranicznym profesjonalnym ośrodku promocji sztuki.
-
udział w międzynarodowych konkursach, przeglądach, festiwalach artystycznych
-
uzyskanie przez studenta udokumentowanego wysokiego wyniku sportowego we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, przez który rozumie się:
- udział w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, lub
- udział w Uniwersjadzie, Akademickich Mistrzostwach Świata, Akademickich Mistrzostwach Europy, lub
- zdobycie medalu w Mistrzostwach Polski lub Akademickich Mistrzostwach Polski,
-
osiągnięcia wskazane lit a) – c) stosuje się odpowiednio w zawodach dla osób
z niepełnosprawnościami.
-
zajęcie od 1 do 3 miejsca lub otrzymanie wyróżnienia w konkursie o charakterze ogólnopolskim
o wysokim prestiżu, np. Studencki Nobel, Primus Inter Pares, - otrzymanie nagrody Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne.
- Decyzję o wpisaniu do Złotej Księgi Absolwentów podejmuje Rektor Uczelni.
- Wnioski o wpis do Złotej Księgi Absolwentów składane są do Działu Spraw Studenckich nie później niż do 15 listopada każdego roku. Wnioski te są rozpatrywane raz w roku, w terminie wyznaczonym przez Rektora.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 2 powinien zawierać podstawowe dane i charakterystykę kandydata (w tym nazwę ukończonego wydziału i rok ukończenia studiów), informację o jego działalności i osiągnięciach uzasadniających złożenie wniosku. Jeżeli wnioskodawca uzna za niezbędne, do wniosku można załączyć pisemne opinie o kandydacie oraz dane osób, z którymi można się kontaktować w sprawie potwierdzenia osiągnięć studenta.
- Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające osiągnięcia studenta.
- Wzór wniosku o wpis do Złotej Księgi Absolwentów za osiągnięcia naukowe lub artystyczne stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia. Wzór wniosku o wpis do Złotej Księgi Absolwentów za osiągnięcia sportowe stanowi załącznik nr 2.
- Wpis do Złotej Księgi Absolwentów potwierdzony jest dyplomem.
- Wpis do Złotej Księgi Absolwentów nie może być przyznany studentowi, który w trakcie studiów powtarzał rok studiów (chyba, że przyczyną powtarzania roku była sytuacja zdrowotna studenta).
- Z wnioskiem o wpisanie do Złotej Księgi Absolwentów występuje dziekan na wniosek dyrektora instytutu/kierownika katedry lub kierownika Uniwersyteckiego Centrum Sportu.
- Obsługę administracyjną w zakresie wpisu do Złotej Księgi Absolwentów prowadzi Dział Spraw Studenckich.
- Złota Księga Absolwentów wyłożona będzie w Sali Senackiej.
Wniosek o wpisanie do Złotej księgi Absolwentów za osiągnięcia naukowe i artystyczne
Wniosek o wpisanie do Złotej księgi Absolwentów za osiągnięcia sportowe