13 i 14 maja 2025 roku zapisały się w kartach historii projektu ATHENA jako dwa bardzo intensywne, dobre i potrzebne dni. To właśnie wtedy miała miejsce finałowa konferencja podsumowująca projekt Athena Equality, która odbyła się w Brukseli, w Parlamencie Europejskim. Polskiego partnera, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - reprezentowały dr Ana Kaminska, dr hab. Prof. UJK Olga Dąbrowska- Cendrowska, dr Kinga Stęplewska, mgr Weronika Sałek i mgr Daria Malicka. Omówienie danych statystycznych zebranych od wszystkich dziewięciu uczestników projektu – instytucji naukowych i badawczych z całej Europy – przypadło w udziale dr Anie Kaminskiej, natomiast dobre praktyki i doświadczenia naszego Uniwersytetu zaprezentowała mgr Daria Malicka.
Od wydarzenia poświęconego polityce, zorganizowanego przez europosła Paulo Nascimento Cabrala w Parlamencie Europejskim, po konferencję końcową – zebrano się aby podzielić się doświadczeniami i potwierdzić zaangażowanie na rzecz równości płci w badaniach naukowych i innowacjach.
Projekt ATHENA był jednym z pionierów we wdrażaniu planów na rzecz równości płci (GEP) w różnych organizacjach w Europie, w tym w mniejszych, młodszych i odległych instytucjach badawczych.
Oto kilka kluczowych przesłań, które pojawiły się podczas finałowych spotkań:
-
Równość płci nie jest biurokratycznym obciążeniem – jest motorem doskonałości i innowacji.
-
Jest fundamentem demokracji, a jej obrona to walka, której nie możemy przegrać.
-
Musimy mierzyć wpływ naszych działań i wyciągać wnioski z danych.
-
Musimy zaangażować studentów, naukowców i przyszłych liderów, aby stworzyć trwałe zmiany.
-
GEP muszą być dostosowane do kontekstu – niezbędne jest podejście dostosowane do konkretnego miejsca.
-
ATHENA rzuciła światło na konkretne wyzwania, przed którymi stoją mniejsze i peryferyjne organizacje badawcze – ich głos ma znaczenie.
-
Równouprawnienie płci musi zostać uznane za dziedzinę badań we wszystkich instytucjach — w celu wzmocnienia wiedzy, polityki i działań.