Wizyta studyjna partnerów z Ameryki Łacińskiej

W dniach od 6 do 9 czerwca br. Uniwersytet Jana Kochanowskiego gościł przedstawicielki uczelni z Ameryki Łacińskiej: Tecnológico de Antioquia - Institución Universitaria w Kolumbii oraz Universidad Católica de Uruguay w Urugwaju, współpracujących z UJK w ramach międzynarodowego projektu PONCHO.

W czasie wizyty goście poznali struktury poszczególnych wydziałów uczelni i działów administracji oraz zapoznali się z działaniami poszczególnych instytutów, zasadami uczelnianej mobilności i działaniami podejmowanymi przez uczelnię na rzecz internacjonalizacji.

We wtorek 6 czerwca goście wraz z zespołem projektowymi UJK odwiedzili Wydział Pedagogiczny i Artystyczny, gdzie jego pracownicy opowiedzieli o funkcjonowaniu poszczególnych instytutów, o osiągnięciach na polu umiędzynarodowienia, współpracy międzynarodowej itp. Dr Paulina Forma, członek zespołu projektowego PONCHO, przedstawiła prezentację nt. form współpracy humanistów z sektorem gospodarki  - „Humaniści w biznesie”. Goście spotkali się ze studentami, którzy skorzystali z wymiany studenckiej w ramach Programu Erasmus+.

Zespół projektowy następnie udał się z wizytą na Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu, gdzie Rektor Stanisław Głuszek serdecznie powitał gości z zagranicy i wraz z pracownikami Wydziału opowiedział o ich największych osiągnięciach, badacze przedstawili swoje sposoby na zawieranie współpracy międzynarodowej oraz budowania rozpoznawalności w świecie nauki, a studenci podzielili się swoimi doświadczeniami z Programu Erasmus+. Goście zostali oprowadzeni po infrastrukturze wydziałowej, w tym mieli okazję zobaczyć sale, na których praktyczne zajęcia odbywają przyszli lekarze, a także sale ćwiczeń dla przyszłych pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.

W środę 7 czerwca zespół projektowy odwiedził Akademickie Biuro Karier oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu. Goście zapoznali się ze metodami wspierania studentów UJK w budowaniu ścieżki kariery, samorozwoju, aktywnego poruszania się po rynku pracy, a także zobaczyli jak innowacyjne pomysły zmieniane są w firmy z międzynarodowym potencjałem.Dr Ana Kaminska, członek zespołu projektowego UJK, przeprowadziła szkolenie praktyczne nt. cyklu zarządzania projektem, dobrych praktyk w UJK, kontroli jakości przy realizacji projektów oraz procedur oceny i ewaluacji rezultatów projektów.

Na końcu goście zostali powitani na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, gdzie spotkali się z kierownikami projektów międzynarodowych, zagranicznymi badaczami, którzy zdecydowali się na pracę w UJK, odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne i laboratoria badawcze. Pracownicy Wydziału opowiedzieli o tym, jak poszukują możliwości współpracy z naukowcami z zagranicy oraz w jaki sposób pozyskują środki na swoje badania.

 

 

W czwartek, 8 czerwca goście spotkali się z Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Moniką Szpringer, z którą porozmawiali o tym, jakie przeszkody napotykają dzisiejsze uczelnie na drodze podnoszenia poziomu umiędzynarodowienia, zwłaszcza przeszkody, które pojawiają się bez względu na szerokość geograficzną.Przeprowadzono trzy szkolenia praktyczne:

1.      Działania podejmowane przez Biuro Współpracy z Zagranicą i Międzynarodowych Programów Badawczych na rzecz internacjonalizacji UJK, funkcjonowanie Biura, współpraca UJK z jednostkami międzynarodowymi, projekty badawcze, dobre praktyki, szkolenia itd. (Agnieszka Bygar, Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą);

2.      Studenci UJK w ramach wymiany w Programie Erasmus+, procedura wymiany studenckiej w ramach Programu (Biuro Wymiany Studentów i Doktorantów);

3.      Podnoszenie poziomu internacjonalizacji w oparciu o innowacyjne działania podejmowane przez uniwersytet. Współpraca z lokalnymi i zagranicznymi przedsiębiorstwami (Anna Depczyńska, Dział innowacji i Transferu technologii).W ostatni dzień wizyty, goście odwiedzili Wydział Humanistyczny, gdzie Prodziekan ds. ogólnych i współpracy z zagranicą Marzena Marczewska opowiedziała o funkcjonowaniu Wydziału, metodach współpracy z jednostkami zagranicznymi. Do dyskusji zaproszone zostały również studentki z wymiany w ramach Programu Erasmus+, które podzieliły się swoimi doświadczeniami.


Następnie, goście zwiedzili budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie mogli zobaczyć nie tylko bogaty księgozbiór uniwersytecki i poznać sposoby jego zarządzania, ale również nowinki technologiczne ułatwiające korzystanie z biblioteki osobom niepełnosprawnym. Pod koniec spotkania, zespół projektowy udał się do Podzamcza Chęcińskiego, gdzie zwiedził tamtejszy Biobank i Centrum Nauki Leonardo da Vinci.