Punkty ECTS

Punkty ECTS

Punkty ECTS stanowią wartość liczbową przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom, odpowiadającą nakładowi pracy, jaką winien wykonać student, aby otrzymać zaliczenie z danego przedmiotu. Liczba punktów, którą uzyskuje student po zaliczeniu danego przedmiotu opisuje względny nakład pracy koniecznej do zaliczenia tego przedmiotu w odniesieniu do całkowitego nakładu pracy, wymaganego do zaliczenia pełnego roku akademickiego studiów na danym kierunku.

Punkty ECTS przypisane każdemu z przedmiotów kończących się zaliczeniem z oceną odzwierciedlają względne obciążenie studenta związanego z udziałem w różnych formach zajęć związanych z realizacją danego przedmiotu. Obejmują one zarówno zajęcia grupowe: wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminaria, prace terenowe itp., jak i pracę indywidualną oraz egzaminy i inne formy oceny. Punkty ECTS przypisuje się również praktykom i przedmiotom obieralnym, stanowiącym integralną cześć programu studiów, o ile kończą się oceną.

W systemie ECTS ilości pracy wymaganej do zaliczenia całego roku akademickiego odpowiada 60 punktów, na semestr przypada zwykle 30 punktów. O liczbie punktów przypisywanej poszczególnym przedmiotom decyduje instytucja uczestnicząca w systemie ECTS.