Cukrzyca, więcej niż choroba

W Collegium Medicum UJK odbyła się pierwsza, międzynarodowa konferencja „Current opinion in diabetes – challenges and hopes for the 21st century”.

Konferencja dotyczyła badań oraz aktualnych trendów i sposobów leczenia cukrzycy. Wzięli w niej udział naukowcy z Australii, Danii i polskich ośrodków akademickich.

Podczas inauguracyjnego wykładu prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor UJK mówił o przyszłości bariatrii w kontekście niepokojących danych dotyczących cukrzycy. Szacuje się, że już około trzech milionów Polaków ma cukrzycę i jest to choroba cywilizacyjna, która sieje spustoszenie zarówno w kontekście jednostki jak i całego społeczeństwa. Spośród tej liczby tylko 1,77 miliona Polaków korzysta z usług NFZ związanych z leczeniem cukrzycy. Chorują częściej kobiety (56 procent), wobec 44 procent mężczyzn. Prof. Stanisław Głuszek zaprezentował metody leczenia bariatrycznego i efekty tych działań. Swoje wystąpienie rektor zakończył ilustracją jednego z czasopism, gdzie podczas dialogu pacjenta z lekarzem pada pytanie: „Jeżeli chirurgia jest najlepszym leczeniem cukrzycy, to dlaczego ty mi o tym nie powiedziałeś?”. Zdaniem profesora Stanisław Głuszka, diabetolodzy są zobowiązani do tego, aby mówić o tym swoim pacjentom.

Później, w trakcie konferencji, wynikami swoich badań i spostrzeżeniami podzieli się: pojawiły się Małgorzata Brzozowska, konsultant endoktrynologii w Sutherland and St George Hospitals w Sydney, Michał Marzec, profesor Uniwersytetu Kopenhaskiego i prof. dr hab. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. O refundacji kosztów leczenia cukrzycy w krajach Unii Europejskiej mówili studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Podczas konferencji pojawiło się wiele pytań na internetowym czacie, ostatnia część wydarzenia poświęcona była odpowiedziom na poszczególne pytania.

Zapis wideo całej konferencji dostępny jest TUTAJ

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka