W klastrze metrologicznym

Uniwersytet Jana Kochanowskiego został członkiem Klastra Metrologicznego, który powołano podczas Kongresu Metrologicznego w Targach Kielce.

W skład klastra weszły firmy i uczelnie z całego kraju, w tym dwie największe kieleckie szkoły wyższe w regionie - Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska. Prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreśla uniwersalny charakter metrologii, która ma wpływ na wiele dyscyplin naukowych. – Każda dziedzina nauki wymaga dokładnych pomiarów, czyli właśnie metrologii – mówi prof. Stanisław Głuszek.

Klaster ma związek z powstającym w Kielcach Świętokrzyskim Kampusem Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar. – Kampus jest  dedykowany prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej w zakresie metrologii. Obejmie bardzo wiele branż, od życia codziennego po technologie kosmiczne - tłumaczy prof. dr hab. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Klaster Metrologiczny stworzy ponad 30 podmiotów z różnych branż, głównie przemysłowej, naukowej i zbrojeniowej. Lista członków pozostaje sprawą otwartą.