W stronę Japonii

Uniwersytet Jana Kochanowskiego nawiązał współpracę z Meiji University w japońskim Kyoto. Dotyczyć będzie nauk medycznych, w tym także zajęć z akupunktury i judo.

Meiji University of Integrative Medicine to uniwersytet prywatny w Kyoto na japońskiej wyspie Honsiu. Jego początki sięgają 1925 roku, pod obecną nazwą funkcjonuje od 1983 roku. Kontakt z tamtejszym profesorem Kenij Kawakitą nawiązała dr hab. Grażyna Nowak – Starz, prof. UJK, prodziekan do spraw kształcenia Collegium Medicum UJK. – Uniwersytet w Kyoto ma kilka bliźniaczych kierunków: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz fizjoterapię. To nam daje podstawę do wspólnych działań – mówi prof. Grażyna Nowak – Starz.

Co ciekawe, w japońskiej uczelni w ramach kierunków medycznych odbywają się zajęcia z akupunktury, która jest tam osobnym fakultetem i z japońskiej odmiany judo seifuku. – Współpraca dla nas może być bardzo cenna właśnie z uwagi na specyfikę  japońskiej uczelni. My też będziemy mogli pochwalić się własnymi, europejskimi doświadczeniami. Liczę na wspólne badania – mówi prof. Grażyna Nowak – Starz. Oprócz współpracy naukowej, możliwa jest w dalszej perspektywie także wymiana studencka.

Do tej pory główną rolę we współpracy pomiędzy Kielcami a Kyoto odgrywa pandemia koronawirusa. To ona sprawiła, że nie doszło do spotkań planowanych na grudzień ubiegłego roku i na marzec 2020. – Liczę, że w końcu uda nam się wyjechać do Japonii. Być może temat koronawirusa pojawi się w naszych wspólnych działaniach  - mówi prof. Grażyna Nowak – Starz.

Umowa o współpracy została podpisana w Kielcach przez prof. dr hab. Jacka Semaniaka, rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i wraz ze stosowną dokumentacją zostanie przekazana do Meiji University of Integrative Medicine w Kyoto.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2020-05-21 14:25

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka