W Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance odbyła się sesja popularno-naukowa i otwarcie wystawy przygotowanej przez pracowników UJK. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 700 - lecia Chęcin i otwarcia sezonu turystycznego.
- Do Miedzianki przyjeżdżają naukowcy z całego świata aby podziwiać fenomen tego miejsca. Ale to dziś mamy rekordową ilość naukowców z Polski i zagranicy – mówił Robert Jaworski, burmistrz Chęcin podczas otwarcia sesja popularno-naukowej oraz otwarcia wystawy w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance.
Do Miedzianki przyjechali naukowcy z największych ośrodków akademickich w Polsce oraz z Austrii. Najliczniejszą grupę stanowili naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Misją uniwersytetu są badania naukowe, wyjaśnianie i dokumentowanie zjawisk. Zwłaszcza jeśli dotyczą one terenów tak nam bliskich jak Miedzianka i gmina Chęciny – mówiła prof. dr hab. Beata Wojciechowska, rektor UJK.
W części naukowej jednym z referatów było „Historyczne górnictwo i hutnictwo w rejonie Miedzianki" przygotowane przez naszych naukowców. Otwarto także stałą ekspozycję muzealną „Ślady historycznego hutnictwa metali w rejonie Miedzianki”. Jej przygotowanie nadzorowali pracownicy UJK: dr hab. Tomasz Kalicki, prof. UJK, dr Paweł Przepióra oraz dr Karol Zubek.
Efekty pracy naukowej i wystawa jest wynikiem badań w ramach projektu w ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości - LIDER pod kierownictwem prof. Tomasza Kalickiego.