Nie tylko miłośnicy filmów kryminalnych mogli się zainteresować seminarium naukowo – dydaktycznym „Kryminologia i Kryminalistyka okiem praktyka” na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK.
„W klasie zginął telefon. Były trzy osoby. Ola mówi, że była w łazience. Kamil mówi, że sprzątał salę, a Ania – że rozmawiała z nauczycielem. Telefon znaleziono w plecaku Kamila, ale nie było na nim jego odcisków, tylko ślady palców Oli …” Taka zagadka kryminalna pojawiła się podczas seminarium naukowo-dydaktycznego „Kryminologia i Kryminalistyka okiem praktyka”, które odbyło się na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych naszej Uczelni.
Seminarium promowało nowy kierunek studiów drugiego stopnia – kryminologia i kryminalistyka. Wzięli w nim udział uczniowie szkół średnich, studenci oraz zaproszeni goście ze służb mundurowych oraz instytucji wymiaru sprawiedliwości. Goście mieli okazję zwiedzić strzelnicę sportową, salę symulacji rozpraw sądowych, otwarto także salę dedykowaną kryminalistyce i kryminologii. – Pokazaliśmy w niej świeże odciski palców i butów. Mamy specjalistów, którzy ze studentami nad tym pracują i udostępnili je nam. Pokazujemy jak zabezpieczać ślady, a potem je dokumentować i analizować. Podczas studiów na tym kierunku będziemy się zajmować także tworzeniem profili kryminalnych. To połączenie psychologii i elementów behawioralnych, czyli jak szukać przestępców na podstawie konkretnych zachowań i aspektów psychicznych. Mamy profilera, który zobowiązał się prowadzić zajęcia – mówi dr hab. Grzegorz Skowronek, prof. UJK, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Prawnych. Prof. Grzegorz Skowronek wygłosił także krótki wykład dotyczący kryminalistyki i kryminologii w którym pojawiła się zagadka kryminalna dotycząca zaginionego telefonu. Wspólnie z uczestnikami wykładu ustalił, że najbardziej podejrzaną osobą jest Ola.