W ramach projektu RID realizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych zostało dofinansowane wydarzenie, które odbywa się w ramach obchodów 700-lecia Chęcin i otwarcia sezonu turystycznego.
Sesja popularno-naukowa oraz otwarcie wystawy
Historyczne górnictwo i hutnictwo - region chęciński na tle południowej Polski
Wydarzenia zostały objęte patronatem przez władze UJK. W trakcie tego wydarzenia zostanie uroczyście zainaugurowany sezon turystyczny w rejonie Chęcin. Pracownicy Wydziału przedstawią swoje wyniki badań podczas sesji popularno-naukowej oraz, zostanie odsłonięta stała ekspozycja muzealna, która wzbogaci Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance o materiały z projektu badawczego na temat historycznych śladów górnictwa i hutnictwa w okolicach Góry Miedzianki.
Temat wystąpienia popularno-naukowego
„Historyczne górnictwo i hutnictwo w rejonie Miedzianki"
Autorzy: Paweł Przepióra, Grzegorz Pabian, Tomasz Kalicki, Wiesław Kaca, Kristine Petrosyan, Karol Zubek, Łukasz Podrzycki, Monika Żelezik, Izabela Biegalska, Marcelina Maturlak
Tytuł stałej ekspozycji muzealnej, za którą odpowiadają pracownicy UJK:
„Ślady historycznego hutnictwa metali w rejonie Miedzianki"
Autorzy: Paweł Przepióra, Grzegorz Pabian. Tomasz Kalicki, Karol Zubek, Łukasz Podrzycki
Otwierać ekspozycję będą Tomasz Kalicki i Paweł Przepióra.
Wyniki badań dotyczą również realizowanego projektu w ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości - LIDER pod kierownictwem prof. Kalickiego, a wydarzenie zostało dodatkowo sfinansowane w ramach Projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości w celu promocji wyników badań pracowników Wydziału (pracowników IGiNoŚ, Zakładu Geomorfologii i Geoarcheologii oraz Instytutu Biologii).
W ramach wydarzenia uczestniczyć też będą goście z innych jednostek naukowych i muzealnych zajmujących się tematyką prehistorycznego i historycznego górnictwa i hutnictwa oraz jego wpływu na otaczające nas środowisko. Zaproszeni zostali również goście i słuchacze z różnych jednostek badawczych z regionu świętokrzyskiego, z Polski, a nawet świata (Austriacka Akademia Nauk).
Wydarzenie będzie relacjonowane m.in. przez lokalne media, które objęły je medialnym patronatem (TVP Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce).