18 czerwca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku otwarta zostanie wystawa prezentująca dawne fortece na północnym Podlasiu. W projekt zaangażowani byli naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Pełna nazwa wystawy to „Fortece na Bagnach. Najstarsze założenia obronne północnego Podlasia”. Ekspozycja jest efektem projektu realizowanego przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Projekt „Fortece na bagnach. Nieinwazyjne rozpoznanie wybranych grodzisk dolinnych typu Jatwieź Duża” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego został zrealizowany w 2019 roku.
Brali w nim udział pracownicy i doktoranci Zakładu Geomorfologii i Geoarcheologii naszej uczelni: dr hab. Tomasz Kalicki prof. UJK, dr Marcin Frączek, dr Paweł Przepióra, dr Sławomir Chwałek (były doktorant) i Krzysztof Żurek (obecnie w Szkole Doktorskiej UJK). - Prowadzone badania w opisywanym na wernisażu zakresie były przełomowe w skali kraju i w tej części Europy dla archeologii i geoarcheologii (geografia z elementami archeologii środowiskowej). W tym przypadku UJK dołożyło tu bardzo ważną cegiełkę do poznania wcześniej nie badanych stanowisk tego typu na Podlasiu – podkreśla dr Paweł Przepióra.
Do obejrzenia wystawy zachęcają kuratorzy: Adam Wawrusiewicz i Aleksander Piasecki. - Tam czekały na nas dawno zatarte ślady potężnych niegdyś fortyfikacji. Były one jednak ze wszech miar dziwne. Nie przypominały znanych dotychczas grodzisk czy szańców. Nie wspominali o nich średniowieczni kronikarze, brakuje ich też na starych mapach. Miejsca te były już opuszczone kilkanaście wieków wcześniej. Trwały zapomniane przez kolejne tysiąclecia. Dopiero teraz zaczęliśmy odkrywać ich tajemnice. Z każdym wbiciem łopaty, wiemy coraz więcej. Padają następne pytania. Powoli odsłaniamy nową kartę prahistorii Podlasia, kartę zapisaną w ziemi niemal trzy tysiące lat temu, w epoce złocistego metalu – brązu.
Jakie znaczenie miałaby jednak nasza praca, gdyby jej celem nie było podjęcie próby przedstawienia szerszej publiczności wizji ówczesnych zdarzeń – stworzenie swoistej opowieści o Fortecach na Bagnach i ludziach sprzed tysięcy lat – informują kuratorzy.
Organizatorzy wystawy zapraszają do białostockiego Ratusza, siedziby głównej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ekspozycja czynna będzie od 18 czerwca do 18 września 2021 roku.
Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2021-06-16 07:24