W ofercie Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pojawiły się kolejne nowości. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem publikacji.
W ofercie Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pojawiły się kolejne nowości. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem publikacji: kupksiazke.ujk.edu.pl
Olga Dąbrowska-Cendrowska, Zmieniająca się rzeczywistość polskiej prasy kobiecej (1989-2019), cena: 37,80 zł
Prasa kobieca to atrakcyjny zarówno do wydawców jak i dla odbiorców sektor rynku medialnego. Mimo rozwoju i ekspansji nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych magazyny kobiece przynosiły zyski swoim właścicielom. Wybór prasy kobiecej, jako przedmiotu badań, został podyktowany względami obiektywnymi. W 2016 r. według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy magazyny adresowane do żeńskiego odbiorcy stanowiły 58,9% globalnego nakładu prasy w Polsce. O rozwoju ilościowym prasy kobiecej świadczą nowe magazyny debiutujące każdego roku na rynku. Wynikiem rozbudowy sektora prasowego jest obserwowany od piętnastu lat proces subsegmentacji. W związku z powyższym w niniejszej monografii przeanalizowano:
– problemy definicyjne w kontekście rozwijających (w krajach anglosaskich) się kategorii consumer magazines i lifestyle magazines;
– sytuację prasy kobiecej na polskim rynku prasowym w kontekście dominujących grup typologicznych;
– dominujące dyskursy toczące się na jej łamach;
– zaangażowanie kapitału obcego w sektor prasowy.
Badaniami objęto te subsegmenty prasy kobiecej, które cieszyły się najwyższą średnią sprzedażą egzemplarzową w latach 1990-2019, czyli docierały z publikowanymi treściami do szerokiego grona odbiorców, wpływając na ich postrzeganie otaczającej rzeczywistości.
Robert Frey, Pracodawca w postępowaniu w indywidualnych sporach pracy przed sądem pracy, cena: 33,60 zł
W publikacji omówiono postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy, jednakże nie z punktu widzenia pracownika jak czyni to większość autorów, ale z punktu widzenia pracodawcy. Reforma postępowania cywilnego, która weszła w życie w dniu 7 listopada 2019 r. wymusza aktualizację dotychczasowej wiedzy i nowe spojrzenie na pozycję pracodawcy w tym postępowaniu. W książce omówiono w sposób kompleksowy poszczególne instytucje, przedstawiono poglądy doktryny oraz orzecznictwo. Publikacja składa się z kilku rozdziałów, w rozdziale pierwszym omówiono kluczowe pojęcia, jakimi są: strony postępowania w sprawach indywidualnych sporów pracy i spory pracy. Rozdział drugi poświęcony jest skrótowej prezentacji występujących rozwiązań w wybranych krajach Unii Europejskiej. W rozdziale trzecim omówiono rolę pracodawcy w postępowaniu przed zakładową komisją pojednawczą. Kolejny rozdział zawiera spojrzenia na naczelne zasady postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy oczami pracodawcy. Rozdział przedostatni prezentuje pracodawcę przed sądem pracy, zarówno jako powoda, jak i w roli pozwanego oraz w zależności, czy postępowanie toczy się w trybie odrębnym „zwykłym”, czy uproszczonym. Poczynione w niniejszej pracy rozważania prowadzą do sformułowania, w ostatnim rozdziale, wielu uwag i propozycji. Niniejsze opracowanie uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2020 r. Publikacja adresowana jest do studentów prawa, jak również praktyków stosujących przepisy procedury cywilnej przed sądem oraz pracodawców.
Małgorzata Kaliszewska, Takie Ujsoły taka ja. Próba autoetnografii, cena: 54,60 zł
Zaprezentowany materiał stanowi osobiste wspomnienia i refleksje Autorki, ukazuje kwestię dzieciństwa, rodziny, dorastania i rozwoju dziecka oraz konteksty społeczne i polityczne wychowania. Oscyluje tematycznie, między kształtowaniem się tożsamości człowieka, budowaniem jego systemu wartości, edukacją a dwoistymi relacjami społecznymi na wsi w konkretnym przedziale czasowym. Podjęta problematyka może być szczególnie interesująca dla badaczy z obszaru pedagogiki społecznej, psychologów, historyków wychowania, etnografów i socjologów.
Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2022-01-04 13:42