Prof. dr hab. Marek Krawczyk został doktorem honorowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Tytuł został przyznany w 2019 roku, miał zostać wręczony w marcu br. , ale z uwagi na pandemię uroczystość przesunięto na jesień. Uroczystość odbyła się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, wzięły w niej udział jedynie władze uczelni i najbliżsi profesora. – To dla mnie wielki honor, że jestem tu dzisiaj, jako 18 odznaczona osoba tym tytułem i jako drugi medyk, doktor honorowy tej uczelni (…) Gdy nauczyciel akademicki po 51 latach pracy staje w innej uczelni na najwyższym podium, to ciśnie mu się na usta pytanie „czym zasłużył, że uhonorowano go najwyższym stopniem w akademickiej hierarchii?” – mówił prof. Marek Krawczyk. Podczas wykładu okolicznościowego profesor opowiadał o swoim credo życiowym i zawodowym. Cytował między innymi noblistkę, Wisławę Szymborską i fragment jej odczytu noblowskiego z 1996 roku „Jest, była, będzie zawsze pewna grupa ludzi, których natchnienie nawiedza. To ci wszyscy, którzy świadomie wybierają sobie pracę i wykonują ją z zamiłowaniem i wyobraźnią. Bywają tacy lekarze, bywają tacy pedagodzy, bywają tacy ogrodnicy i jeszcze setka innych zawodów. Ich praca może być bezustanną przygodą, jeśli tylko potrafią w niej dostrzec coraz to nowe wyzwania. Pomimo trudów i porażek, ich ciekawość nie stygnie. Z każdego rozwiązanego zagadnienia wyfruwa im rój nowych pytań”.
Prof. Marek Krawczyk, oprócz tytułu, otrzymał także statuetkę z popiersiem Jana Kochanowskiego, patrona uczelni. – Dorobek naukowy profesora Krawczyka jest imponujący, udokumentowany licznymi publikacjami i osiągnięciami. Zarówno recenzenci oraz mówiący te słowa stawiają wysoce pozytywną opinię rekomendującą do godności doktora honoris causa profesora Marka Krawczyka, wybitnego klinicysty i naukowca spełniającego wszystkie akademickie kryteria, jak i prawego człowieka o wysokim autorytecie moralnym – mówił na zakończenie laudacji prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i zarazem inicjator nadania tytułu prof. Markowi Krawczykowi.
Recenzentami dorobku naukowego byli prof. dr hab. Piotr Richter z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Grzegorz Wallner z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Prof. dr hab. Marek Krawczyk ma 74 lata. Jest jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny. Absolwent warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. W latach 2008-2016 rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Jako kierownik Kliniki, stworzył program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego. W 1999 roku w warszawskiej klinice dokonano pierwszego w Polsce udanego pobrania fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dziecka (transplantacja w Centrum Zdrowia Dziecka).
Laureat wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Franciszka (2019) , francuski Order Palm Akademickich (2014), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2016), członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych.