Zakończyła się termomodernizacja budynków Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Żeromskiego 5. Prace objęły czterokondygnacyjny budynek Rektoratu, jednokondygnacyjny magazyn wydawnictwa oraz dwukondygnacyjny budynek Archiwum i garaży.
Zakończyła się termomodernizacja budynków Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Żeromskiego 5. Prace objęły czterokondygnacyjny budynek Rektoratu (o powierzchni netto 4 501 m2), jednokondygnacyjny magazyn wydawnictwa, dwukondygnacyjny budynek Archiwum, budynki garaży o łącznej powierzchni użytkowej (727,30 m2).
W Rektoracie zmodernizowana została instalacja systemu grzewczego. Po zdemontowaniu starej instalacji, zamontowano nową z rur izolowanych wraz z zaworami podpionowymi i nowymi grzejnikami, które są wyposażone w zawory termostatyczne.
W ramach modernizacji instalacji centralnej wody użytkowej wykonana została nowa instalacja z rur izolowanych i zamontowano nowe baterie.
Wykonane zostały prace modernizacyjne oświetlenia wewnętrznego. Stare lampy zostały zdemontowane. Zamontowano nową instalację wraz z oprawami energooszczędnymi LED.
Drewniane okna zostały wymienione na nowe okna PCV w okleinie drewnopodobnej wraz z nawietrzakami. Modernizacja objęła też drewniane drzwi i odnowienie drzwi zewnętrznych wraz z wymianą uszczelek. Wykonano prace dociepleniowe stropodachu.
Prace objęły też montaż instalacji odnawialnych źródeł energii: budynek wyposażono w pompy ciepła o oraz ogniwa fotowoltaiczne. Zamontowano nową wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną wspomagającą wentylację w aulach.
Zdjęcia przedstawiają Rektorat przed i po termomodernizacji
W magazynie wydawnictwa ocieplone zostały ściany zewnętrzne i ościeżnice, wykonano też obróbkę blacharską. Ocieplenia i izolacji wymagały stropy nieogrzewanego pomieszczenia. Wykonano też ocieplenie i izolację dachu oraz nowe pokrycie z papy wraz z obróbką blacharską. Wymieniono nieszczelną stolarkę okienną i drzwiową. Zmodernizowany został też system grzewczy.
Wcześniej...
...i obecnie
W Archiwum i garażach także podjęte zostały prace związane z ociepleniem ścian zewnętrznych wraz z obróbką blacharską. Ponieważ ściany fundamentowe odznaczały się dużym zawilgoceniem, wykonana została izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. Wykonano izolację cieplną stropodachów nad garażami wraz z nowym pokryciem z papy termozgrzewalnej. Dach budynku Archiwum był w złym stanie z powodu dużych nieszczelności i zagrożenia zawilgocenia izolacji, niezbędne było wykonanie izolacji wierzchniej stropu nad I piętrem i nowego pokrycia z blachy tytan-cynk wraz z obróbkami blacharskimi. Konieczna była wymiana stolarki okiennej i drewnianych drzwi, a także nieszczelnych bram garażowych. Modernizacji wymagała też instalacja grzewcza.
Dzięki termomodernizacji obiektów UJK uda się zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię cieplną, ograniczyć ilość spalanego paliwa, obniżyć koszty ogrzewania, zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Odnowienie elewacji przyczyniło się do poprawy estetyki budynków, co jest szczególnie istotne w przypadku budynku Rektoratu, nad którym pieczę sprawuje Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Prace wykonała firma Kartel S. A.
Projekt „Termomodernizacja budynków dydaktyczno-administracyjnych UJK przy ul. Żeromskiego 5 w Kielcach” współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki, Działanie 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach, Poddziałanie 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.
Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2019-02-26 12:39