Nowy dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania

Prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia został wybrany dziekanem Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania UJK. – Ta funkcja jest ukoronowaniem mojej kariery i ma dla mnie znaczenie symboliczne – mówi prof. Jerzy Jaskiernia.

Profesor Jerzy Jaskiernia był jedynym kandydatem na stanowisko dziekana. Wyboru dokonało kolegium elektorskie. 20 głosów było „za” kandydaturą prof. Jaskierni, dwa głosy były przeciwne i jedna osoba wstrzymała się od głosowania. Dwie osoby uprawnione do głosowania nie wzięły w nim udziału. Tym samym prof. Jerzy Jaskiernia został dziekanem – elektem, formalnie stanowisko obejmie w przyszłym tygodniu.  – Dziękuję za zaufanie. Działam kolegialnie, w dobrej wierze, tworzę atmosferę przyjaźni i chciałbym żeby ta atmosfera była utrwalona na szczeblu wydziału – mówił tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Do tej pory prof. Jerzy Jaskiernia pełnił funkcję dyrektora Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji. Kariera naukowa i polityczna nowego dziekana jest bardzo bogata. Profesor pochodzi z Sandomierza, skończył prawo na  Uniwersytecie Jagiellońskim, był działaczem studenckim, na krakowskim uniwersytecie uzyskał  stopień doktora.  Jego kariera naukowa dotyczyła głównie prawa konstytucyjnego. Obecnie profesor jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. – Miałem to szczęście, że byłem przez szereg kadencji posłem, ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym, dyplomatą w Waszyngtonie. Funkcja dziekana jest ostatnim akcentem mojej kariery i jej ukoronowaniem. W 1995 roku ówczesny minister Ryszard Czarny zachęcił mnie do przyjścia na Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach, nie przypuszczałem, że zwiążę się na dobre z kielecką uczelnią i będzie to mój ostatni odcinek pracy naukowej. Dlatego funkcja dziekana jest dla mnie bardzo ważna – mówi prof. Jerzy Jaskiernia.

Funkcję dziekana będzie pełnił przez 2,5 roku (pięć semestrów). Wśród najważniejszych celów swojej kadencji wymienia między innymi dalszy rozwój kadry naukowej i polepszenie warunków studiowania. Ma temu służyć nowy budynek w Kampusie Uniwersyteckim, który zastąpi budynek w którym mieści się obecnie Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa. Swoim wyglądem i funkcjonalnością odbiega od pozostałej części Kampusu.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2018-01-18 17:28