Kolejne wyróżnienie dla prof. Pawła Opalińskiego

Miło nam poinformować, że dr hab. prof. UJK Paweł Opaliński, wykładowca Wydziału Sztuki UJK, został uhonorowany prestiżową nagrodą International Prize Botticelli przyznaną za całokształt pracy artystycznej. Uroczysta gala odbyła się 20 stycznia 2024 r. w Palazzo Borghese we Florencji. Wyróżniającym się twórcom z całego świata wręczono nagrody w kategoriach sztuk wizualnych (malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia, sztuka video i performance).

O przyznaniu International Prize Botticelli decyduje kapituła, w skład której wchodzą kuratorzy i krytycy sztuki. Laureatami nagrody mogą zostać artyści, którzy swoją pracą twórczą przyczyniają się do rozwoju sztuki współczesnej na świecie.

Prof. Paweł Opaliński prowadzi działalność artystyczną w zakresie sztuk wizualnych. W swojej twórczości często wykorzystuje eksperyment i techniki specjalne - poszukując nowych form fotograficznej ekspresji. Szczególnym zainteresowaniem krytyków i kuratorów sztuki cieszy się projekt „War in the 5th dimension”. Prace prof. Opalińskiego eksponowane były na ponad dwudziestu międzynarodowych wystawach kuratorskich sztuki awangardowej i poszukującej, przynosząc autorowi wiele nagród, m.in.: International Photography Awards, European Photography Awards i Paris Photography Prize.

W grudniu ub. roku kuratorzy tworzący Globalny Ranking Sztuki ArtFacts umieścili prof. Pawła Opalińskiego w gronie 100 najważniejszych twórców w kategoriach: „fine-art photography” oraz "abstraction-creation". Wykładowca Wydziału Sztuki UJK znalazł się w gronie artystów, których dzieła uznawane są dziś za kamienie milowe świata fotografii oraz malarstwa abstrakcyjnego.

Prof. Pawłowi Opalińskiemu składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!