Wystawa „Dwa Księżyce” - zaproszenie

Biblioteka Uniwersytecka UJK zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby, rysunku i grafiki Sławomira Biernata pt. „Dwa Księżyce”. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się w środę 11 października o godz. 18:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Uniwersyteckiej 19. Wstęp wolny – zapraszamy.

Sławomir Biernat w swoich poszukiwaniach artystycznych ujawnia fascynację nad zjawiskiem astronomicznym: różnymi obliczami księżyca. Jego dbałość o formę i przywiązanie do detalu rozbudza refleksję nad tematem estetyki i wprowadza widza w tematy egzystencjalne. Wystawa „Dwa księżyce” jest nawiązaniem do twórczości, a zarazem przywołaniem pamięci zmarłego niedawno Radosława Gryty, urodzonego w Polsce rzeźbiarza, który na stałe tworzył w Finlandii.

Sławomir Biernat urodził się w Zamościu w 1977 roku. W 1997 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando. W latach 1998-2004 studiował na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uzyskał dyplom w Pracowni Konserwacji Kamienia u prof. I. Płuski. W 2002 r. otrzymał Stypendium Socrates Erasmus, Academia di Belle Arti Aldo Galli di Como (Włochy). W latach 2002-2006 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W 2006 r. obronił dyplom w pracowni prof. J. Sękowskiego. Od 2009 r. pełnił funkcję asystenta u dr prof. Ewy Janus, prof. ASP, w Pracowni Rysunku ASP w Krakowie, a następnie od 2017 r. w Pracowni Rzeźby. W 2018 r. obronił pracę doktorską pt. „Metaobrazy miasta”. Od 2019 r. prowadzi pracownię Małej Formy Rzeźbiarskiej i Medalierstwa w ASP w Krakowie.

Kuratorką wystawy jest Aneta Tkacz.

Mecenat nad wydarzeniem sprawują Związek Polskich Artystów Plastyków - Okręg Kielecki, oraz Związek Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Wydarzenie swoim patronatem medialnym objęli: TVP3 Kielce, Radio Kielce oraz Radio eM Kielce.