Konferencja „Kielce-Keltz. Z dziejów Żydów w Kielcach”

„Kielce-Keltz. Z dziejów Żydów w Kielcach” to tytuł konferencji zorganizowanej przez UJK, Muzeum Historii Kielc, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, objętej patronatem JM Rektora UJK prof. dr. hab. Stanisława Głuszka, Prezydenta Kielc Bogdana Wenty, a także programu Kielce Europejska Stolica Kultury 2029. Wydarzenie związane jest z wystawą o tym samym tytule, którą można oglądać w Muzeum Historii Kielc.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. reprezentujący Prezydenta Kielc Grzegorz Sowiński, znawca dziejów Kielc prof. dr hab. Adam Massalski, Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach Wiesława Rutkowska, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach Andrzej Antoniak, a także uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Żydzi uzyskali oficjalne prawo do osiedlania się w Kielcach w 1862 roku. Przez 80 lat, czyli do czasu likwidacji getta, stanowili oni nawet 1/3 ludności miasta. Mimo różnych wyznań, kultury i stylu życia, mieszkańcy Kielc współdziałali na wielu polach i wspólnie wpływali na losy miasta.

Dziś, gdy żydowskich sąsiadów już nie ma, możemy szukać śladów ich obecności w architekturze, dawnej prasie, na cmentarzach, a nawet w języku, jakim się posługujemy. O tych, a także innych reliktach dziejów Żydów w naszym mieście, podczas konferencji opowiadali zaproszeni prelegenci.