Na ratunek człowiekowi… Spotkanie z ratownikami TOPR w Bibliotece Uniwersyteckiej

Sala konferencyjna wypełniona do ostatniego miejsca, fascynujące opowieści o Tatrach oraz historie ludzi, którzy są gotowi nieść pomoc w ekstremalnie trudnych warunkach – tak wyglądało spotkanie pt. „Na ratunek człowiekowi", które odbyło się 24 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kielcach.

Głównymi bohaterami wydarzenia byli ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z naczelnikiem Janem Krzysztofem na czele. Toprowcy przybliżyli historię jednostki, przedstawili sprzęt jakim dysponują oraz opowiedzieli o najtrudniejszych akcjach ratunkowych,
w których brali udział.

Uczestnicy spotkania poznali m.in. okoliczności wyjątkowo dramatycznego wypadku, do którego doszło 22 sierpnia 2019 r. na Giewoncie. Na skutek uderzenia pioruna zostało wówczas porażonych prądem ok. 150 osób, które trzeba było ewakuować oraz hospitalizować. Niestety, pomimo błyskawicznej reakcji TOPR oraz pomocy innych służb, 4 osoby zmarły.

Po prezentacji ratownicy TOPR cierpliwie odpowiadali na pytania widowni, rozdali kilkadziesiąt publikacji oraz chętnie pozowali do pamiątkowych fotografii.

Zwieńczeniem spotkania był wernisaż wystawy czasowej, na której zaprezentowano książki, czasopisma, karty pocztowe i fotografie o tematyce górskiej. Eksponaty, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej oraz prywatnej kolekcji Henryka Rączki z Antykwariatu Górskiego „Filar”, można oglądać w holu biblioteki do 31 maja 2023 r. Kuratorką wystawy jest Ewa Kornecka-Mogielska.


 

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka