Kongres Kopernikański z udziałem Rektora UJK

19 lutego 2023 r., dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w Toruniu został zainaugurowany Światowy Kongres Kopernikański. W obradach wzięło udział kilkuset naukowców z Polski i zagranicy, wśród nich rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Fot. Andrzej Romański/Goście Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Celem Światowego Kongresu Kopernikańskiego jest upowszechnienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Organizatorami Kongresu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej św. Janów, w której odsłonięto pamiątkową tablicę. Uczestnicy udali się następnie na toruński Rynek Staromiejski, gdzie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika złożyli kwiaty.

Główna część obchodów odbyła się w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O idei i założeniach Światowego Kongresu Kopernikańskiego opowiedzieli rektor UMK prof. Andrzej Sokala, rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. Następnie głos zabrał minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. Odczytano także listy gratulacyjne wystosowane przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Wykład inaugurujący wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles - kanadyjsko-amerykański fizyk i kosmolog, który za osiągnięcia w dziedzinie kosmologii fizycznej w 2019 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Warto zaznaczyć, że Kongres został podzielony na kilka części. Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się 24-26 maja 2023 r. w Krakowie, gdzie zaplanowano spotkanie ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii wspomnianych dyscyplin. Następnie obrady przeniosą się do Olsztyna. W dniach 21-24 czerwca 2023 r. zaplanowano konferencję poświęconą biografii Mikołaja Kopernika oraz poświęconych mu muzeów. Zwieńczeniem Światowego Kongresu Kopernikańskie będzie spotkanie w Toruniu (12-15 września 2023 r.), w którym wezmą udział historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie oraz przedstawiciele nauk medycznych.

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka