Rodzina – jak/to/jest

O nim, o niej i o dzieciach. O bolączkach i sukcesach, o potknięciach i wspólnym pokonywaniu przeciwności. O miłości, logistyce i ekonomii związku. Bo sama miłość zwykle nie wystarcza. Wystartowała „Rodzina – jak, to, jest?” – kampania Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest jednym z partnerów projektu.

Na wszystkich, którzy chcą zgłębiać tajniki związków przygotowano aż 3 różnorodne działania. W 10 podcastach o blaskach i cieniach stałych związków opowie wybitny lekarz psychiatra i terapeuta rodzin profesor Bogdan de Barbaro. Rozmowy dotyczyć będą m.in. wpływu teściów i dalszej rodziny na powodzenie związku, metod znalezienia idealnego partnera i zmian kulturowych z tym związanych, potomstwa i rewolucjach jakie zachodzą w relacjach pary, gdy pojawiają się dzieci. De Barbaro opowie o zdradach, kłótniach, metodach, jak poradzić sobie z niepowodzeniami i znaleźć wspólną przestrzeń porozumienia. Przyjrzy się także ekonomicznym, emocjonalnym i kulturowym korzyściom życia w związku. Ta część projektu nosi roboczy tytuł „Rodzina jak”.

Wybitny naukowiec weźmie też udział w spotach filmowych, pokazujących, że bycie rodzicem nie musi kolidować z osobistymi ambicjami i planami zawodowymi. Pokaże też, że środowisko akademickie jest otwarte i przyjazne młodym rodzicom. Spoty będą prezentowane przede wszystkim w mediach społecznościowych. Tę część projektu nazwano „Rodzina jest”.

Siła? Wsparcie? Miłość? Czym dla młodych jest rodzina, przekonamy się dzięki ostatniej składowej projektu. W castingu dla młodych małżeństw z województwa świętokrzyskiego wybranych zostanie 10 rodzin. Każda z nich otrzyma w prezencie sesję fotograficzną, a w zamian podzieli się swoją definicją rodziny. Jedno ze zdjęć z sesji, razem z hasłem, stanie się elementem kampanii reklamowej projektu w social mediach. Zdjęcia wykona Mateusza Wolski. Ta część projektu to „Rodzina to”.

 - Nie chodzi nam o przekonanie przekonanych i propagowanie sielankowych obrazków i wartości wynikających z trwania w stałym związku. Zdjęcie, które dodaliśmy do informacji prasowej powstało miedzy jednym klapsem, a drugim na planie dokumentu realizowanego przesz nas, kiedy mój mąż przyjechał z Anielką (córką) na karmienie. Można powiedzieć, że stowarzyszenie rodziło się razem z nią (śmiech). Rodzina jest tak naprawdę wyzwaniem dla wszystkich jej członków, jest wspólnym projektem, którego sukces zależy od wielu czynników. Warto je poznać, ogarnąć i oswoić. A potem wspólnie cieszyć się wypracowanymi zasobami, które wzmacniają nas jak nic na świecie – wyjaśnia Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Sztuki Łączenia. Czy rodzina to wsparcie czy przeszkoda w realizacji planów i marzeń? Czy warto czekać na osiągniecie stabilizacji społecznej i materialnej z marzeniami o byciu rodzicem? – Chcemy, by każdy wyrobił sobie swoje zdanie. W oparciu o wiedzę, którą dzięki kampanii się podzielimy – tłumaczy Aleksandra Niemczyk.

Odbiorcami akcji informacyjno-promocyjnej będą młodzi ludzie z województwa świętokrzyskiego, stąd nacisk na promocję za pomocą mediów społecznościowych i podcastów, dzięki którym najprościej jest do nich dotrzeć. Partnerami projektu są kieleckie publiczne uczelnie wyższe: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska, obie przyjazne młodym rodzicom.

30 września w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi, w której udział wzięła między innymi wiceminister Barbara Socha z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciele Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. Kieleckie uczelnie reprezentowała  prof. dr hab. Agnieszka Gałuszka, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Projekt "Rodzina - jak, to, jest?" został dofinansowany kwotą 250 tys. zł. w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej – „Po pierwsze Rodzina!”.

aut. Stowarzyszenie Sztuka Łączenia, pio

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2022-09-30 15:06

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka