Powrót do normalności

Powracamy do stacjonarnego nauczania. Ukazały się akty prawne regulujące organizację kształcenia w najbliższym czasie.

Od 16 lutego br. na naszej uczelni obowiązywało głównie nauczanie zdalne. Wyjątkiem były kierunki studiów, na których nie można było przeprowadzić zdalnie zajęć praktycznych. 19 sierpnia br. ukazało się Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, które uchyla przepisy wprowadzone w połowie lutego. Rozporządzenie w tej sprawie wydało także Ministerstwo Edukacji i Nauki. Do końca semestru letniego (30 września) zajęcia prowadzone będą w tradycyjny sposób. Dotyczy to przede wszystkim sesji poprawkowej sesji egzaminacyjnej semestru letniego.

Wiadomo, że nowy rok szkolny rozpocznie się 1 września w tradycyjny sposób. Tak też będzie wyglądał zbliżający się, nowy rok akademicki, który zaczyna się 1 października. 25 sierpnia br. ukazało się kolejne Zarządzenie Rektora dotyczące organizacji kształcenia w roku akademickim 2021/2022 (https://bip.ujk.edu.pl/zarzadzenie_nr_119_2021.html).

Sytuacja może się zmienić, gdy pogorszy się sytuacja pandemiczna. Mówił o tym w wywiadach minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, nie wykluczając w trudnej sytuacji powrotu do nauki hybrydowej, a nawet zdalnej. – To scenariusz, którego chcemy uniknąć. Efekty nauki zdalnej są gorsze niż nauki w kontakcie bezpośrednim. Wszyscy chcemy powrotu do tradycyjnej nauki, konferencji naukowych i spotkań w kontakcie – mówi prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Zdaniem rektora, potrzebna jest mobilizacja, zwłaszcza w sprawie szczepień. – Zachęcam studentów i pracowników do szczepień, które w tej chwili są powszechnie dostępne. To nam pozwoli bezpiecznie wejść w nowy rok akademicki – mówi prof. Stanisław Głuszek.

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka