Jan Kochanowski w tanecznym rytmie

"Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy, fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy" - tymi słowami naszego patrona, Jana Kochanowskiego kończy się spektakl „Fraszki, Językowe Igraszki czyli o Janie Kochanowskim słów kilka” i jednocześnie koncert zaliczeniowy studentów Katedry Muzyki UJK.

Przedstawienie jest mieszanką stylów muzycznych z zabawną fabułą, dotyczącą pobytu Janka Kochanowskiego na obozie literackim. Prace nad spektaklem zaczęły się w październiku, w ramach przedmiotu przygotowanie estradowe.

Nad całością czuwają dr Katarzyna Lisowska, reżyser i kierownik artystyczny oraz Hubert Stachura, odpowiedzialny za choreografię. Śpiewającymi aktorami oraz współautorami są studenci.  - Są nie tylko wykonawcami, ale też scenografami, autorami libretta oraz prezentowanych tutaj piosenek – mówi dr hab. Andrzej Ślązak, kierownik Katedry Muzyki UJK.

Dr Katarzyna Lisowska, która czuwa nad całością, pokazuje naszego patrona w nowoczesnej formie, przystępnej dla młodego pokolenia, które zna Jana z Czarnolasu, głównie z poważnych „Pieśni” i „Trenów”. W tym przypadku tematem spektaklu stały się fraszki. - Nasza młodzież jest wszechstronna, więc usłyszymy różne style muzyczne, od rapu po jazz. Całość jest przepięknym widowiskiem, które opowiada o naszym patronie, Janie Kochanowskim. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można się wzruszyć, ale będzie można też się pośmiać. Bardzo nam zależało, aby wieszcz Jan Kochanowski w naszym współczesnym wydaniu, zaistniał na deskach tej sceny - mówi dr Katarzyna Lisowska.

W roli głównej występuje Adrian Stodolak, dla którego główna rola jest wyróżnieniem, ale i stresem. - Nie jest to Janek Kochanowski stylizowany na prawdziwego Jana Kochanowskiego. Moja postać jest zirytowana, cyniczna, ale następuje w niej przemiana - zdradza.

Główny bohater w końcu docenia piękno języka staropolskiego i kunszt literacki Jana Kochanowskiego, nazywanego „ojcem poezji polskiej”.

Dla studentów spektakl jest zwieńczeniem pięciu lat nauki. - To nasze muzyczno-artystyczne pożegnanie z uczelnią. Występ jest podsumowaniem tego, czego mogliśmy się nauczyć przez pięć lat, jest sprawdzianem naszych umiejętności – mówi Martyna Dolęga, która występuje w roli pielęgniarki.

Spektakl popularyzuje postać naszego patrona, jest podsumowaniem nauki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i doskonałą promocją uczelni. - Pokazuje wszechstronność kształcenia, prowadzonego na Wydziale Sztuki UJK, na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Jest to suma tego, co studenci otrzymują w ramach zajęć w Katedrze Muzyki - podkreśla Jerzy Mądrawski, prodziekan Wydziału Sztuki UJK.

Jest też prawdziwą skarbnicą „przebojów”. Mamy w nim świetne aranżacje w różnych stylach muzycznych. Każdy znajdzie coś w swoim, ulubionym klimacie. Na przykład zwolennicy bałkańskich rytmów i muzyki Gorana Bregovica będą zachwyceni biesiadą i piosenką, która się pojawia w tym fragmencie. Śmiało mogłaby zostać wakacyjnym hitem w radiowych stacjach.

Premiera spektaklu w niedzielę, 30 maja, o godzinie 11, w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Można jeszcze kupić bilety na to wydarzenie. Przedstawienie będzie też można zobaczyć w Internecie za pośrednictwem strony internetowej Filharmonii Świętokrzyskiej.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2021-05-26 13:19