O szpitalu klinicznym i uniwersyteckim

Uczynienie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego jednostki podległej Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego i powstanie nowego Szpitala Uniwersyteckiego. To temat rozmów władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z posłem Krzysztofem Lipcem.

Uczelnię reprezentowali: prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor UJK w towarzystwie dr hab. Doroty Kozieł, prof. UJK, prorektor do spraw medycznych i prof. dr hab. Jarosława Karpacza, prorektora do spraw rozwoju i finansów. Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, a także absolwent naszej uczelni, z zainteresowaniem wysłuchał informacji o przebiegu prac związanych z przejęciem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego. We wrześniu 2018 roku podpisano list intencyjny w tej sprawie. Na potrzebę utworzenia szpitala klinicznego w Kielcach  zwrócił uwagę prof. dr hab. Wojciech Maksymowicz, były sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na naszej Uczelni.  Szpitale uniwersyteckie i kliniczne funkcjonują w większości polskich ośrodków akademickich. Korzystnie wpływa to na jakość kształcenia, rozwój nauk medycznych, medycyny akademickiej i jakość wykonywanych usług medycznych.

Rozmowa dotyczyła także utworzenia zupełnie nowej jednostki, Szpitala Uniwersyteckiego. – Potrzebny jest nowy szpital, gdyż pandemia pokazała niedoskonałość istniejącej infrastruktury. Konieczne jest tu wsparcie samorządu województwa i lobbing na szczeblu rządowym – podkreśla prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Trwają dyskusje na temat lokalizacji nowego szpitala. Padają pierwsze, wstępne propozycje - to działka w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Czarnowie oraz lokalizacja na terenie dawnego Szpitala Dziecięcego przy ulicy Langiewicza.

 

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2021-04-06 07:58

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka