Metrologiczne trio

Ma być elitarny i będzie pierwszym w historii kierunkiem realizowanym na dwóch kieleckich uczelniach. Absolwenci metrologii będą mieli dyplom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej.

O nowym kierunku była mowa podczas podpisania umowy o współpracy pomiędzy Głównym Urzędem Miar, Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. W siedzibie Politechniki Świętokrzyskiej spotkali się szefowie tych trzech instytucji.

- Rozwój metrologii daje impuls do rozwoju przemysłu, ale także nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk medycznych, nauk o zdrowiu, a nawet nauk humanistycznych – mówi prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.  Zdaniem rektora, powstanie Głównego Urzędu Miar jest szansą dla całego regionu, a rolą obydwu uczelni jest odpowiednie przygotowanie kadry na potrzeby tej instytucji.  – Daje to szansę naszej młodzieży i naukowcom na związanie swojej kariery naukowej i zawodowej z Kielcami. To będzie też magnes ściągający ludzi z innych rejonów – uważa profesor Stanisław Głuszek.

Służyć temu będzie współpraca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej. Jej efektem ma być uruchomienie metrologii - pierwszego w historii Kielc kierunku realizowanego wspólnie przez dwie uczelnie. Jak zapowiedział prof. dr hab. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej będzie to elitarny kierunek, z liczbą studentów pomiędzy 15 a 30 osób w roczniku. Prawdopodobną datą uruchomienia nowego kierunku jest październik 2022 roku. Studentów uczyć będą wykładowcy głównie z Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK.  

W Głównym Urzędzie Miar zatrudnionych jest obecnie około 1,5 tys. osób, w tym większość (1,3 tys.) w oddziałach terenowych GUM. – Mówimy o kształceniu na potrzeby kampusu powstającego w Kielcach, ale absolwenci kieleckich uczelni znajdą pracę na terenie całego kraju – podkreśla prof. dr hab. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Kielecki Kampus Głównego Urzędu Miar powstaje u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei Popiełuszki, na zboczach góry Telegraf. W styczniu br. ruszyły roboty budowlane. Koszt jego budowy to 220 milionów złotych. Kampus złożony z sześciu laboratoriów ma zostać uruchomiony w 2024 roku.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2021-03-12 14:30

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka