Nowość w Wydawnictwie UJK

Jakie doświadczenia związane ze służbą zdrowia mają ci, którzy wkrótce sami zostaną lekarzami? Ich życiowe historie i przemyślenia ujęte w formie esejów można przeczytać w książce „Ochrona zdrowia w opinii studentów medycyny”, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Publikacja jest efektem pracy zaliczeniowej, jaką studenci medycyny UJK przygotowali w ramach przedmiotu „elementy profesjonalizmu” pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Stanisława Głuszka, rektora uczelni. Zamiast tradycyjnego egzaminu z bioetycznych aspektów pracy lekarza, pierwszoroczni studenci napisali eseje na temat różnych aspektów polskiej ochrony zdrowia.

„Po 4,5-godzinnej męczącej operacji znalazł siłę, by zacząć podskakiwać donośnie mówiąc: >>uratowałem życie, uratowałem życie!<< Osobiście zdziwiło mnie to. Człowiek w swoim zawodzie żyje już parędziesiąt dobrych lat, w których na pewno miał poważniejsze operacje, na pewno uratował niesamowitą ilość dzieci, a cieszył się z mojego?” – to początek jednej z wielu historii, jakie można znaleźć w publikacji. Doświadczenia studentów związane z wizytami lekarskimi, pobytem w szpitalach, leczeniem najbliższych są bardzo różnorodne - lepsze i gorsze, tak jak doświadczenia każdego z nas. Autorzy esejów patrzą jednak na te sprawy z zupełnie innej perspektywy – już niedługo to oni staną po tej drugiej stronie, będą lekarzami.

Książka „Ochrona zdrowia w opinii studentów medycyny” to nie tylko obowiązkowa pozycja dla pracowników ochrony zdrowia, którzy powinni spojrzeć na swoją pracę okiem pacjenta. To też publikacja dla nas wszystkich – pacjentów, którym czasem brakuje zrozumienia dla pracy medyków. Studenci zwracają uwagę na wiele aspektów, które składają się na relację lekarz-pacjent: od sposobu przedstawiania służby zdrowia w mediach, przez niedofinansowanie systemu po indywidualne predyspozycje każdego człowieka.

Książkę w cenie 36,75 zł brutto można nabyć w sklepie internetowym Wydawnictwa UJK: https://kupksiazke.ujk.edu.pl/ksztalcenie-medyczne/805-ochrona-zdrowia-w-opinii-studentow-medycyny.html

lub zamówić mailowo: wydawnictwo@ujk.edu.pl