Nowy doktor honorowy UJK

W środę, 28 października w Rektoracie odbędzie się uroczystość nadania tytułu Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego profesorowi Markowi Krawczykowi.

Będzie można obejrzeć ją „na żywo” na naszej stronie internetowej, początek o godzinie 12.  

Tytuł został przyznany w  2019 roku, miał zostać wręczony w marcu br. , ale z uwagi na pandemię uroczystość przesunięto na jesień. Uroczystość odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów i obostrzeń przewidzianych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 z późniejszymi zmianami wynikającymi z rozporządzeń z dnia  14,16 i 23 października 2020 r. 

Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk ma 74 lata. Jest jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny. Absolwent warszawskiej Akademii Medycznej. Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. 

W latach 2008-2016 rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności.  

Jako kierownik Kliniki stworzył program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego. W 1999 roku w warszawskiej klinice dokonano pierwszego w Polsce udanego pobrania fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dziecka (transplantacja w Centrum Zdrowia Dziecka). 

Laureat wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Franciszka (2019) , francuski Order Palm Akademickich (2014), Krzyż Komandorski  Orderu Odrodzenia Polski (2016), członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych.

Więcej o prof. Marku Krawczyku w jutrzejszym „Studencie”, dodatku do „Echa Dnia”.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2020-10-29 12:01

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka