Sacrum i piękno w jednym

Uniwersytet Jana Kochanowskiego przekazał Diecezji Kieleckiej reprint Antyfonarza Kieleckiego. Na ręce ks. dr Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej księgę przekazał prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wydawnictwa „Jedność” ukazała się wyjątkowa publikacja – fototypiczna edycja rękopisu Antyfonarza kieleckiego z ok. 1372 r., bezcennej księgi liturgicznej przechowywanej w skarbcu Bazyliki Katedralnej w Kielcach pw. Wniebowzięcia NMP, w wyjątkowej, przepięknie zdobionej szacie edytorskiej.

Podczas skromnej uroczystości w Kurii Diecezjalnej prof. Jacek Semaniak, rektor UJK mówił o wyjątkowej chwili w której powstał reprint. – To jubileusz 50 – lecia naszej uczelni i jest to nasz dar, który składamy całemu środowisku, nie tylko naukowemu. Udało się to dokonać wspólnie z kieleckim Kościołem, który otworzył dla nas swój skarbiec – mówił prof. Jacek Semaniak.

Biskup ordynariusz Jan Piotrowski podziękował za dzieło i zwrócił uwagę, że jest ono połączeniem dwóch sfer: sztuki i sacrum. – To jest dzieło sztuki, a przeżywanie piękna sztuki jest darem danym nam od Boga. Jestem dumny jako biskup, że mam u siebie taki Universitas  - mówił biskup ordynariusz. Spotkanie było też okazją do podziękowania za współpracę rektora Jacka Semaniaka (31 sierpnia kończy swoją kadencję rektorską) i biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego.

Antyfonarz kielecki jest jednym z najstarszych i najcenniejszych polskich rękopisów liturgicznych, zawierającym tekst Oficjum o Świętym Stanisławie autorstwa Wincentego z Kielc wraz z hymnem Gaude Mater Polonia. Został przepisany ok. 1372 r. (być może krótko przed tą datą?) na zlecenie i z fundacji kanonika kieleckiego i kustosza krakowskiego Mikołaja syna Goworka (Goworkowica).

Antyfonarz utożsamiany jest przede wszystkim z prymarnym przekazem rękopiśmiennym Oficjum o św. Stanisławie, do którego należy słynny hymn Gaude Mater Polonia.

Hymn Gaude Mater Polonia do czasów bitwy pod Grunwaldem i popularyzacji Bogurodzicy spełniał funkcję pieśni ojczyźnianej (carmen patrium). Śpiewamy go do dziś podczas inauguracji roku akademickiego w wielu polskich uczelniach.

Inicjatorem projektu wydania Antyfonarza kieleckiego był profesor Krzysztof Bracha, badacz średniowiecza. Autorem zdjęć jest Krzysztof Pęczalski. Księga trafi do wszystkich polskich uniwersytetów oraz diecezji.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2020-08-27 13:22

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka