Sukces naszych humanistów

„Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII” Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wśród pięciu najlepszych książek w prestiżowym konkursie imienia profesora Tadeusza Kotarbińskiego.

Konkurs organizowany jest przez Uniwersytet Łódzki. Jego kapituła ocenia książki z zakresu nauk humanistycznych. Do piątej edycji tego konkursu zgłoszono rekordową ilość 76 prac.

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zgłosił  książkę autorstwa Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS. Werdyktem kapituły, książka kieleckich naukowców znalazła się w elitarnym gronie pięciu najlepszych publikacji.

Książka została bardzo dobrze przyjęta w środowisku naukowym. „Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć po lekturze pracy Piotra Zbróga i Zuzanny Zbróg, że jest ona na polskim gruncie kultury języka dokonaniem wyjątkowym i bardzo ważnym, wypełniającym istotną lukę bibliograficzną, [...] pioniersko opartym na teorii reprezentacji społecznej. [...] Praca ta ma przeogromne znaczenie poznawcze i dydaktyczne. Powinna się ona stać kanoniczną lekturą na uniwersyteckich zajęciach zarówno z historii języka, jak i z kultury języka, wnosząc do nich uporządkowaną wiedzę i spokojny, rzeczowy komentarz odnoszący się do poszczególnych omawianych zjawisk. Jest także bezdyskusyjnym wzorem metodologicznym, odsłaniającym przydatność teorii reprezentacji społecznych do penetracji tychże zjawisk” – napisał w recenzji prof. dr hab. Jan Miodek.

- To dla nas duże wyróżnienie, bo znaleźliśmy się gronie znakomitych autorów. To też sukces kieleckiego środowiska humanistów - mówi prof. dr hab. Piotr Zbróg.

Wśród wyróżnionych autorów znalazł się między innymi Andrzej Franaszek, autor biografii Zbigniewa Herberta wydanej przez Wydawnictwo ZNAK.

Laureata nagrody poznamy 24 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. Otrzyma on 50 tysięcy złotych.

 

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka