Wystawa plakatów Marka Osmana

Zapraszamy na wystawę plakatów dra Marka Osmana pt. "Homo homini" w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku. Wernisaż odbędzie się w środę, 16 stycznia 2019 r., o godzinie 10.30. Prezentacja ma miejsce na babińcu synagogi. Wydarzenie jest częścią obchodów Dnia Judaizmu. Wystawę można odwiedzać do maja 2019 r.

Marek Osman ur. w 1960 roku w Chmielniku, projektant wzornictwa i grafiki użytkowej, doktor sztuk projektowych, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w specjalności Rzeźba (1980), Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1987). Uzyskał stopień doktora w macierzystej uczelni. W latach 2001-2010 wykładał w Wyższej Szkole Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach, a od 2010 do chwili obecnej jest zatrudniony w Zakładzie Wzornictwa Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Domeną jego działalności jest projektowanie wzornictwa i grafiki użytkowej, m.in. opakowań, elementów identyfikacji graficznej firm, wydawnictw, akcydensów, znaków firmowych i towarowych. Jednak najważniejszą formą wypowiedzi artystycznej jest dla M. Osmana plakat - głównie społeczny i kulturalny. Uczestnik wielu wystaw i konkursów, za swoje realizacje plakatowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Sporadycznie zajmuje się także malarstwem.

Autor o wystawie: 
Wystawa „Homo Homini” to zbiór moich spostrzeżeń na temat relacji międzyludzkich. Plakaty, które tworzę nie odnoszą się bezpośrednio do konkretnych wydarzeń politycznych bądź społecznych - przeszłych czy współczesnych. Owszem, te zdarzenia i zjawiska są dla nich inspiracją, ale przede wszystkim są pretekstem do bardziej uniwersalnego potraktowania problemów. Pokazują, co nas boli, smuci, budzi sprzeciw. Mam nadzieję, że skłaniają równocześnie do refleksji, wzbudzają chęć do działania, do zmiany istniejącej sytuacji.