Dla humanistów i przyszłych lekarzy

3,2 miliona złotych na budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej, rozpoczęcie prac nad rozbudową Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu i podsumowanie rekrutacji. To tematy konferencji prasowej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.

W konferencji, oprócz władz uczelni, wzięła udział Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Do Kielc przywiozła dobrą informację o przekazaniu kolejnych środków (3,2 miliona złotych) na budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2017 roku, obiekt zostanie oddany do użytku w drugim kwartale 2019 roku. Do Centrum przeniosą się trzy instytuty Wydziału Humanistycznego UJK, które do tej pory znajdowały się w różnych miejscach. Znajdzie się tam Instytut Dziennikarstwa i Informacji UJK, który nie ma obecnie samodzielnej siedziby. Na drugim piętrze znajdzie się Instytut Filologii Polskiej, który mieści się w budynkach Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego. Najwyższa kondygnacja służyć będzie studentom historii, którzy również korzystają z pomieszczeń Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego. Koszt budowy Centrum to 27,8 mln zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało wstępnie 15 mln zł na ten cel. Kolejne trzy miliony trafiły na uczelnię dzięki zaangażowaniu świętokrzyskich parlamentarzystów. Tym razem Uniwersytet uzyskał kolejne wsparcie z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. W sumie udało się uzyskać na ten cel ponad 21 milionów złotych ze środków rządowych. – Jesteśmy przekonani, że są to dobrze wydane pieniądze. Zapewniam, że nie jest to  ostatnia dobra informacja w tym roku dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – mówiła Renata Janik.

Prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreślił, że wsparcie finansowe ministerstwa jest bardzo ważne i dzięki temu uczelnia będzie mogła przeznaczyć większe środki na wyposażenie nowego centrum, gdzie mają się pojawić między innymi nowoczesne studia radiowe i telewizyjne.

Kolejnym tematem była rozbudowa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace budowlane w kompleksie przy zbiegu alei IX Wieków Kielc i ulicy Radiowej. Koszt inwestycji to 25,09 miliona złotych a wykonawcą będzie firma Anna-Bud. Umowa zostanie podpisana 30 października i od tego czasu firma ma 20 miesięcy na realizację (termin upływa 30 czerwca 2020 roku).  Inwestycja jest koniecznością, gdyż co roku zwiększa się liczba studentów tego wydziału, głównie z racji nowych roczników kierunku lekarskiego (obecnie są cztery roczniki, będzie ich sześć). – Musimy stworzyć studentom tego wydziału optymalne warunki do nauki, w tym możliwość ćwiczenia konkretnych działań lekarzy czy pielęgniarek – mówił prof. Jacek Semaniak. W budynku dobudowane zostanie kolejne piętro i powstanie nowe skrzydło w miejscu gdzie znajduje się obecnie sala gimnastyczna.

Podczas konferencji posumowano tegoroczną rekrutację. Okazuje się, że coraz trudniej jest dostać się na UJK. Mimo większej ilości chętnych (13,9 tys. kandydatów) przyjęto 4 609 osób, o 157 osób mniej niż przed rokiem.

 

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2018-10-31 17:39