Wsparcie dla naszych rodaków

Los sprawił, że ich rodziny znalazły się poza granicami Polski. Stypendia Samorządu Województwa Świętokrzyskiego pomagają studentom zza wschodniej granicy studiować i żyć w kraju przodków.

42 studentów naszej uczelni otrzymało stypendia Samorządu Województwa Świętokrzyskiego dla Polaków oraz osób polskiego pochodzenia ze Wschodu. Wręczenie stypendiów było częścią „świątecznego” posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. -  Dzięki tym stypendium samorząd województwa i Uniwersytet Jana Kochanowskiego chce stworzyć dla Polaków oraz osób polskiego pochodzenia ze Wschodu nie tylko warunki do studiowania, ale i do tego, aby godnie studiować – mówił prof. dr hab. Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Rektor przyznał, ze stypendia fundowane przez władze samorządowe są zachętą do studiowania w Kielcach.

Dr Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że wsparcie finansowe studentów polskiego pochodzenia jest moralnym obowiązkiem.  – Stypendia pokazują, że my Polacy staramy się pomagać osobom, które nie z własnej woli mieszkają poza terytorium Ojczyzny. Jest to symboliczna, moralna spłata zobowiązania wobec Polaków i osób pochodzenia Polskiego, którzy aktualnie mieszkają w Polsce i chcą się dalej kształcić i rozwijać. Gratuluję i życzę sukcesów – mówił dr Adam Jarubas.

Stypendium w kwocie 300 zł miesięcznie przyznawane jest na okres od 1 października 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku lub od 1 października 2017 roku do 28 lutego 2018 roku (w zależności od czasu trwania studiów). Studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którzy otrzymali stypendium, pochodzą z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi.

Podczas spotkania nie zabrakło akcentów świątecznych. Rektor Jacek Semaniak podziękował władzom województwa za wsparcie jakie uczelnia od nich otrzymuje. Na ręce marszałka Adama Jarubasa przekazał okolicznościowy grawerton symbolizujący zmiany jakie w ostatnich latach dokonały się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego.