Sesja ekspercka #CYFROWErozmowy: sztuczna inteligencja - szansa czy utopia?

Rozwój sztucznej inteligencji jest obecnie na tyle dynamiczny, że prawne i społeczne mechanizmy regulacji za nim nie nadążają. Jakie więc kroki powinniśmy podjąć, by zapewnić odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystanie tej technologii w naszym życiu? Nad odpowiedzią na to i wiele innych pytań będą zastanawiać się eksperci i uczestnicy sesji pn. #CYFROWErozmowy: sztuczna inteligencja - szansa czy utopia?, organizowanej 6 czerwca br. przez Centrum Edukacji Medialnej i Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W trakcie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 10.00 w Auli Wydziału Humanistycznego UJK, skupimy się na wpływie sztucznej inteligencji (SI) na nasze społeczeństwo. Jak daleko sięga jej władza? Czy to wizja przyszłości, której powinniśmy się obawiać… a może ogromna szansa dla rozwoju człowieka? Co prawda, mimo że ta technologia znana jest już od lat, to od listopada 2022 roku stała się niezwykle popularna za sprawą udostępnienia jej każdej osobie na Ziemi, która dysponuje dostępem do internetu. Czy jej ekspansja przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa, a może przyniesie potencjalne zagrożenia? Podczas spotkania porozmawiamy również o konieczności etycznego kształtowania sztucznej inteligencji.

Wstępem do sesji eksperckiej będzie podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Edukacji Medialnej a Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Bardzo się cieszę na tę współpracę. Obydwie jednostki rozwijają się dynamicznie a łącząc siły, dzięki porozumieniu partnerskiemu, zrobią więcej na rzecz otoczenia społecznego. Z pewnością pokażą, w jakim stopniu najnowsze ustalenia naukowców w zakresie komunikacji społecznej i mediów oraz edukacji medialnej wpływają na życie codzienne dzieci, młodzieży i osób dorosłych – mówi dr hab. prof. UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska, dyrektor Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

- Nasza współpraca niesie ze sobą nieocenioną wartość, wspólnie zobowiązujemy się do rozwijania nauki i poszerzania wiedzy na temat mediów. To partnerskie porozumienie umożliwi nam nie tylko wymianę myśli i doświadczeń pomiędzy ekspertami, ale również organizację wspólnych wydarzeń, wpływających na świadomość i odpowiedzialność społeczną. Sesja ekspercka i planowany cykl #CYFROWErozmowy jest jego znakomitym początkiem – mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.

W trakcie sesji eksperckiej prelekcje wygłoszą specjaliści zajmujący się od lat sztuczną inteligencją i algorytmami. Spotkanie otworzy prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz wykładem pt. „Czym jest sztuczna inteligencja?”. Profesor jest trzykrotnym rektor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, autorem wielu publikacji oswajających dzieci i młodzież z cyfrowym światem. Podczas swojego wystąpienia przedstawi powody, dla których potrzebujemy rozwiązań SI i nakreśli granice możliwości tychże systemów. Zaprezentuje również współczesne metody wykorzystywane w technologiach SI.

Kolejnym ekspertem będzie prof. dr hab. Jan Kreft z Politechniki Gdańskiej, Szef Centrum Badań nad Zarządzaniem Algorytmicznym, wieloletni dziennikarz i korespondent zagraniczny. Prof. Kreft wygłosi wykład pt. „Między TikTokiem, Metaversum a ChatGPT, czyli o władzy algorytmów”, w którym skupi się na ukazaniu, jaki wpływ na nasze codzienne życie mają algorytmy stosowane przez wielkie firmy oraz w jaki sposób nas uzależniają.

Pani Marta Gromada, kierowniczka Zespołu Monitorowania i Analiz Przestrzeni Informacyjnej w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK-PIB, zakończy pierwszą część spotkania wykładem pt. „Sztuczna inteligencja: szansa czy zagrożenie w walce z dezinformacją?”. Wystąpienie zostanie poświęcone analizie wpływu sztucznej inteligencji na współczesne wyzwania związane z przeciwdziałaniem fake newsom i manipulacji. Jednocześnie przedstawi możliwości, jakie niesie ze sobą SI w ich wykrywaniu i ograniczaniu.

Finałem wydarzenia będzie debata ekspercka, podczas której na pytania odpowiadać będą zarówno zaproszeni goście, jak i… sztuczna inteligencja. Na koniec swoje wystąpienie przedstawi zwycięzca konkursu dla studentów „Sztuczna inteligencja – przyjaciel czy wróg?”, zorganizowanego wspólnie przez Centrum Edukacji Medialnej i Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie https://cempolska.pl/konferencje/.