Prof. dr hab. Aldona Kowalska kolejnym profesorem belwederskim naszej Uczelni.
Nota biograficzna:
W 1988r ukończyła Akademie Medyczną w Lublinie. Od początku pracy zawodowej związana ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Uzyskała specjalizacje drugiego stopnia z chorób wewnętrznych, endokrynologii i medycyny nuklearnej.
Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na podstawie obrony rozprawy doktorskiej pt.: Ocena czynników wpływających na skuteczność leczenia za pomocą 131I nienowotworowych chorób tarczycy. Stopień nadany uchwałą Rady Naukowej Centralnego Szpitala Klinicznego WAM Promotor w przewodzie doktorskim była prof. dr hab. n. med. Izabella Kozłowicz-Gudzińska 2001
Tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskała na podstawie cyklu publikacji pt.: Optymalizacja diagnostyki i leczenia chorych na zróżnicowane raki tarczycy. i oceny całości dorobku naukowego. Stopień nadany przez Radę Naukową Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi 2016
Dorobek naukowy koncentrował się wokół siedmiu głównych obszarów tematycznych:
1. Wykorzystanie izotopów w diagnostyce i leczeniu z ochroną radiologiczną.
2. Badania dotyczące optymalizacji diagnostyki i leczenia chorych z rakiem tarczycy z wykorzystaniem danych klinicznych i nowoczesnych metod molekularnych.
3. Wybrane aspekty immunologiczne w orbitopatii tarczycowej.
4. Rodzinna postać pheochromocytoma.
5. Zjawisko makroprolaktynemii.
6. Wpływ stężeń witaminy D3 na przebieg chorób tarczycy.
7. Telomer i telomeraza w onkogenezie i procesach starzenia.
Dorobek naukowy – analiza bibliometrycza
Całkowity dorobek naukowy obejmuje 124 prace o łącznym współczynniku oddziaływania IF = 164,758 (MNiSW = 4316 pkt.) w tym:
44 artykuły oryginalne pełnotekstowe, opublikowane w czasopismach z impact factor o łącznym współczynniku oddziaływania IF = 143,263 (KBN/MNiSW = 2860 pkt.), 27 pełnotekstowych prac opublikowanych w czasopismach bez impact factor (KBN/MNiSW = 301 pkt.), 12 prac przeglądowych (IF = 20,287, KBN/MNiSW = 305 pkt.), 9 prac przeglądowych opublikowanych w czasopismach bez impact factor (KBN/MNiSW = 48 pkt.), 7 opisów przypadków (IF = 19,932, KBN/MNiSW = 530 pkt), 8 opisów przypadków opublikowanych w czasopismach bez impact factor (KBN/MNiSW = 57 pkt.).
Ponadto jest autorką 9 rozdziałów w wydawnictwach zwartych oraz redaktorem naczelnym 1 pozycji wieloautorskiej książkowej pt. ”Choroby nowotworowe tarczycy”
Liczba cytowań , według bazy Web of Science Core Collection, wynosi: 954 (866 bez autocytowań). Indeks Hirscha 17. Według bazy Scopus 1181 (1087 bez autocytowań). Indeks Hirscha 19.
W swoim dorobku naukowym posiada 68 wygłoszonych wykładów konferencyjnych oraz 61 doniesień zjazdowych krajowych i zagranicznych.
Była promotorem 3 doktoratów oraz recenzentem 5 rozpraw doktorskich
Była recenzentem publikacji naukowych dla czasopism: Thyroid, Cancers, Frontiers Oncology, Diagnostics, Molecular and Cellular Endocrinology, Medicina, Endokrynologia Polska, Thyroid Research, Endocrine Connection, Studia Medyczne, Cancer Management and Research, BMC Cancer, Open Journal of Thyroid Research, Clinics in Surgery, Clinics in Oncology, Radiation and Environmental Biophysics (REBS), European Journal of Nutrition, International Clinical Pathology Journal, Clinical Genetics,
Od lat zaangażowana w prace zespołów eksperckich, uczestniczyła w opracowaniu polskich rekomendacji dotyczących diagnostyki i leczenia raka tarczycy (2010, 2015, rewizji 2018 i 2022) oraz diagnostyki i leczenie nowotworów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego (2007, 2010,2013,2017, 2022) a także polskich zaleceń dotyczących diagnostyki i leczenia raka kory nadnercza, rok 2024.
Jest mocno zaangażowana w kształcenie kadry lekarskiej. W latach 1999-2023 była kierownikiem specjalizacji 12 lekarzy specjalizujących się w dziedzinie endokrynologii i 3 specjalizujących się w dziedzinie chorób wewnętrznych.
Za swoja pracę otrzymała nagrody: W 2013 r. – Nagroda Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za osiągnięcia naukowe w roku 2012.
W 2015r. – Nagroda Dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
W 2021r. – indywidualna nagroda Rektora UJK w Kielcach za wybitne osiągnięcia naukowe (nagroda II stopnia).
Od roku 2016 jest zatrudniona na etacie profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z chorób wewnętrznych, endokrynologii, fizjologii i patofizjologii dla studentów wydziału lekarskiego oraz kosmetologii. Jest opiekunem naukowym sekcji endokrynologicznej studenckiego koła naukowego.
W roku 1997 uruchomiła pierwszą w województwie świętokrzyskim pracownię terapii za pomocą131I, przeznaczoną dla chorych z nienowotworowymi schorzeniami tarczycy. Terapię za pomocą 131I dotychczas otrzymało w tej palcówce prawie 20 tys. chorych. Od roku 1999 jest kierownikiem, początkowo Działu Endokrynologii i Medycyny Nuklearnej, a obecnie Kliniki Endokrynologii. Klinika rocznie diagnozuje i leczy ok. 3500 osób ze schorzeniami endokrynologicznymi. Specjalistyczny oddział przeznaczony do terapii chorych z nowotworami tarczycy izotopem 131I o wysokich aktywnościach rocznie prowadzi leczenie 300 chorych. Obecnie prowadzone są terapie radioligandowe z wykorzystaniem wielu izotopów (terapia przeciwbólowa w przerzutach nowotworowych do kości izotopem strontu i samaru, synowiertezy izotopowe z itrem, 131I MIBG w przerzutach pheochromocytoma, Y-DOTATATE, Lu-DOTATATE w guzach neuroendokrynnych) W 2017 roku Klinika Endokrynologii pozyskała pierwsze w Polsce urządzenie do nowoczesnej terapii łagodnych guzów tarczycy za pomocą termoablacji metodą echoterapii.
Jest członkiem organizacji i towarzystw naukowych; Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne – założycielka i Przewodnicząca Oddziału Świętokrzyskiego
Polskie Towarzystwo Tyreologiczne – członek komisji rewizyjnej
Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej – sekretarz
European Thyroid Association – członek
European Endocrine Society – członek