Pożegnanie kolejnej donatorki

W dniu 6 lipca 2024 r. na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Teresy Litwińskiej – donatorki, która zgodziła się, aby jej zwłoki były wykorzystane do celów naukowych w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Teresa Litwińska zmarła 5 lipca 2019 r. w wieku 74 lat. Przed śmiercią, 12 lipca 2015 r., podpisała akt donacji, na podstawie którego przekazała swoje ciało środowisku naukowemu – studentom i nauczycielom akademickim, który dzięki jej wspaniałomyślności mogli doskonalić wiedzę i umiejętności lekarskie.

Wdzięczność śp. Teresie Litwińskiej oraz jej rodzinie wyrazili Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek oraz pracownicy i studenci Collegium Medicum. - Po raz kolejny rodzi się retoryczne pytanie: czy może być coś bardziej humanitarnego niż świadome i dobrowolne ofiarowanie swojego ciała na potrzeby nauki i doskonalenia lekarzy po to, by służyć ludziom? (…) Trzeba mieć odwagę do podjęcia takiej decyzji, ale może też myśl i przekonanie, że ofiara własnego ciała jest przedłużeniem naszego istnienia, przedłużeniem współistnienia z rzeczywistością – mówił podczas uroczystości prof. Stanisław Głuszek.

Był to czwarty w historii UJK pogrzeb Osoby, która uczestniczyła w programie donacji zwłok. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy znajdują się na stronie internetowej Collegium Medicum - https://cm.ujk.edu.pl/index.php/collegium-medicum/program-swiadomej-donacji-zwlok-cm

Flaga i godło Polski

Projekty ze środków budżetu państwa
lub Państwowego Funduszu Celowego