Wokół jonów i elektronów

Na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK trwa międzynarodowe sympozjum The 15th International Symposium on Electron Beam Ion Sources and Traps (EBIST 2024) organizowane przez Instytut Fizyki UJK.

W pierwszym dniu uczestników przywitał dr hab. Dariusz Banaś, prof. UJK, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz dr hab. Michał Arabski, prof. UJK. Przybyli oni z czterech kontynentów i krajów takich jak: Brazylia, Chiny, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Korea, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria i USA.

Celem EBITS jest stworzenie międzynarodowej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze związanym z badaniem jonów w wysokich stanach ładunkowych. W szczególności problematyka EBIST koncentruje się na zagadnieniach dotyczących projektowania, rozwoju i zastosowań źródeł i pułapek jonów z wiązkami elektronów.

Wcześniejsze edycje sympozjum EBIST odbyły się w Kanadzie i w Chinach. Organizacja EBIST 2024 została przyznana Instytutowi Fizyki UJK, którego działalność naukowa jest ściśle związana z tematyką sympozjum.

Goście sympozjum będą także mogli poznać atrakcje naszego regionu. W programie jest wycieczka do rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich.

Organizację sympozjum EBIST 2024 dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” (nr projektu: RID/SP/0015/2024/01).

Flaga i godło Polski

Projekty ze środków budżetu państwa
lub Państwowego Funduszu Celowego