Sukces Szkoły Doktorskiej i Instytutu Fizyki UJK

Z radością informujemy, że w gronie laureatów konkursu PRELUDIUM 22 znalazł się reprezentant Szkoły Doktorskiej oraz Instytutu Fizyki UJK mgr Yehor Bondar. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Mgr Yehor Bondar pozyskał fundusze w wysokości 54 168,00 zł na realizację badań w ramach projektu badawczego pt.: „Polaryzacja poprzeczna hiperonów lambda w zderzeniach proton-proton w eksperymencie NA61/SHINE”.

Polaryzacja poprzeczna hiperonów, tj. cząstek zawierających co najmniej jeden kwark dziwny, obserwowana od lat siedemdziesiątych XX w. jest cały czas przedmiotem badań. Szczególnie obszerne są badania najlżejszych hiperonów, czyli cząstek Lambda, w zderzenia hadronów. Hiperony te rozpadają się na parę proton-pion, w którym to rozpadzie proton najczęściej emitowany jest w kierunku zgodnym z kierunkiem spinu hiperonu.  Zmiany w polaryzacji poprzecznej hiperonów były jednymi z pierwszych efektów sugerowanych przy badaniach gorącej i gęstej materii w zderzeniach ciężkich jonów.

Efekty te mogą być badane dzięki warunkom eksperymentalnym oferowanym przez eksperyment NA61/SHINE wykorzystujący stałą tarczę i wiązkę z akceleratora Super Proton Synchrotron (SPS) zlokalizowanego w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Eksperyment NA61/SHINE zarejestrował około 50 milionów zderzeń proton-proton, co powinno umożliwić precyzyjny pomiar polaryzacji poprzecznej cząstek Λ.

Oczekuje się, że metoda pomiaru polaryzacji poprzecznej w zderzeniach proton-proton, która zostanie opracowana w ramach niniejszego projektu, będzie mogła być zastosowana również w analizie zderzeń jądro-jądro.  Oczekujemy, że badania te, możliwe do przeprowadzenia dzięki unikalnym warunkom eksperymentalnym NA61/SHINE, dostarczą bardzo wartościowych nowych informacji na temat produkcji hadronów i zachowania materii przy wysokich energiach – mówi mgr Yehor Bondar.

Organizatorem konkursu PRELUDIUM 22 jest Narodowe Centrum Nauki. Pełna lista laureatów - https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2024-06-07-wszystkie-projekty-z-list-rezerowych-z-grantami-od-ncn

Flaga i godło Polski

Projekty ze środków budżetu państwa
lub Państwowego Funduszu Celowego