Przestrzeń dla sztuki

Na ten moment czekaliśmy długo. Podpisana została umowa na projekt nowego budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

To będzie największa inwestycja ostatnich lat w infrastrukturze szkolnictwa wyższego w naszym regionie. Nowy budynek Wydziału Sztuki stanie w Kampusie UJK, obok Biblioteki Uniwersyteckiej i Uniwersyteckiego Centrum Sportu. Obecnie dwa instytuty wchodzące w skład wydziału mieszczą się przy ulicy Podklasztornej (Instytut Sztuk Wizualnych) i ulicy Mickiewicza (Instytut Muzyki). Obiekty mają swój klimat, ale zdecydowanie nie spełniają standardów uniwersyteckich. Dlatego budowa nowego budynku wydziału stała się koniecznością.- To jeden z kluczowych postulatów mojej kadencji i cieszę się, że go finalizujemy. Wydział Sztuki jest naszą perełką, ma bardzo wysokie oceny działalności naukowej i zdecydowanie zasługuje na lepsze warunki dla dydaktyki i działalności artystycznej – mówił prof. dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Rektor UJK pytany przez dziennikarzy o datę otwarcia nowego budynku, jako najbardziej prawdopodobną wskazał październik 2027 roku, kiedy studenci i pracownicy Wydziału Sztuki mogliby rozpocząć nowy rok akademicki w nowym budynku. W przyszłym roku powinny ruszyć prace budowlane.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowany został film zawierający koncepcję nowego budynku, przygotowany przez krakowską spółkę Dresler Studio Architektura i Urbanistyka, wyłonioną w przetargu (prezentujemy go poniżej). Film został bardzo dobrze przyjęty przez liczną publikę. – Projekt Wydziału Sztuki był wymagający. To budynek w którym część przestrzeni wymaga ciszy i skupienia typowego dla sztuk wizualnych oraz przestrzeni pełnej muzyki i dźwięku. Myślę, że udało nam się pogodzić te dwie rzeczy – mówi Grzegorz Dresler, prezes zarządu krakowskiej spółki.

Koszt przygotowania projektu to niespełna 1,7 miliona złotych z czego większość finansuje Fundacja Orlen. Koszt całej inwestycji to około 57 milionów złotych.

KONCEPCJA NOWEGO BUDYNKU WYDZIAŁU SZTUKI

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI PRASOWEJ

Ostatnia aktualizacja: Grzegorz Baran, 2024-07-16 17:23

Flaga i godło Polski