Różnice w działaniu programu pocztowego za pośrednictwem POP3 i IMAP

POP3

• Treści wiadomości e-mail w programie pocztowym za pośrednictwem protokołu POP3 są pobierane do lokalnego komputera (do programu pocztowego) i przechowywane w programie pocztowym. Domyślnie usuwane są z serwera.
  • UWAGA! Istnieje możliwość konfiguracji programu w taki sposób by wiadomości nie były usuwane z serwera. W tym celu należy odszukać sekcję „Pozostaw kopie wiadomości na serwerze” i ją zaznaczyć.
  • Zgodnie z Regulaminem sieci UJK "Załącznik nr 2c do Regulaminu sieci komputerowej" w Uczelni działa "Automatyczna retencja danych tj. usuwanie danych na serwerze poczty elektronicznej w okresie 24-miesięcznym, oznacza to, że mimo konfiguracji programu j/w wiadomości będą usuwane automatycznie z serwera UJK w okresie 24 miesięcznym.
  • Archiwum wiadomości starszych niż 24 miesiące pozostaje tylko lokalnie w programie pocztowym na dysku komputera, na którym została pobrana poczta.

IMAP

• Treści wiadomości e‑mail w programie pocztowym za pośrednictwem protokołu IMAP są wyświetlane bezpośrednio z serwera pocztowego UJK i nadal są na nim przechowywane. Nie są usuwane z serwera.
  • UWAGA! domyślna konfiguracja programu pocztowego za pośrednictwem protokołu IMAP nie daje możliwości tworzenia lokalnej kopii. Oznacza to, że poczta starsza niż 24 miesiące zostanie bezpowrotnie usunięta z serwera pocztowego UJK (zgodnie z Regulaminem sieci UJK "Załącznik nr 2c do Regulaminu sieci komputerowej" w Uczelni działa "Automatyczna retencja danych tj. usuwanie danych na serwerze poczty elektronicznej w okresie 24-miesięcznym") i nie będzie jej również w programie pocztowym.
  • Zaleca się tworzenie archiwum na urządzeniu przy pomocy dodatków do programów pocztowych lub zapisywania wiadomości lokalnie na dysku komputera.

Konfiguracja klienta pocztowego, aby korzystał z protokołu IMAP. Proces konfiguracji protokołu IMAP jest analogiczny w przypadku każdego klienta poczty e‑mail i wymaga następujących czynności:

• Uruchomienie programu pocztowego.
  • Przejście do ustawień serwera.
  • W sekcji, w której ustawia się przekierowania POP/IMAP należy włączyć funkcję IMAP.
  • Uzupełnić wymagane pola swoimi danymi (login, imię i nazwisko, adres e-mail oraz hasło).
  • Adres serwera poczty przychodzącej i wychodzącej: ujk.edu.pl.
  • Numer portu poczty przychodzącej: 993, numer portu poczty wychodzącej: 587.
  • Połączenie przychodzące wymaga włączenia protokołu SSL, połączenie wychodzące wymaga włączenia protokołu TLS (STARTTLS) oraz wymaga włączenia uwierzytelniania PLAIN lub LOGIN.

Konfiguracja klienta pocztowego, aby korzystał z protokołu POP3. Proces konfiguracji protokołu POP jest analogiczny w przypadku każdego klienta poczty e‑mail i wymaga następujących czynności:

• Uruchomienie programu pocztowego.
  • Przejście do ustawień serwera.
  • W sekcji, w której ustawia się przekierowania POP/IMAP należy włączyć funkcję POP3.
  • Uzupełnij wymagane pola swoimi danymi (login, imię i nazwisko, adres e-mail oraz hasło).
  • Adres serwera poczty przychodzącej i wychodzącej: ujk.edu.pl.
  • Numer portu poczty przychodzącej: 995, numer portu poczty wychodzącej: 587.