Inauguracja X edycji Uniwersytetu Dziecięcego UJK

Odebranie indeksu to wyjątkowy moment w życiu każdego studenta. Przekonali się o tym najmłodsi żacy, którzy w sobotę 21 października rozpoczęli nowy rok akademicki na Uniwersytecie Dziecięcym UJK. Uroczystość odbyła się w auli im. ks. Stanisława Konarskiego na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

W poczet studentów zostało zaliczonych ponad 220 młodych naukowców. W murach Uczelni powitały ich Prorektor ds. Kształcenia dr hab. inż. prof. UJK Barbara Gawdzik oraz kierownik Uniwersytet Otwarty dr hab. prof. UJK Anna Wileczek.

- To dla nas wielki zaszczyt, że przybyliście do nas ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, ale też wielkie zobowiązanie. Chcemy wspólnie stawiać ważne, czasem trudne pytania, rozwijać wasze pasje, dociekać, analizować, tworzyć i eksperymentować. Chcemy wam pokazać, że nauka stoi blisko życia, a życie nieustannie dotyka nauki - mówiła do prof. Anna Wileczek.

W programie uroczystości znalazł się wykład inauguracyjny Piotra Sołkiewicza pt. „Ekscytujące pioruny - wyładowania elektryczne bez tajemnic". Przeprowadzone przez niego eksperymenty, dosłownie i w przenośni, zelektryzowały wszystkich uczestników. Zwieńczeniem inauguracji był recital utalentowanych wokalistek z Centrum Muzyki „Empire”.

Była to już dziesiąta, jubileuszowa odsłona Uniwersytetu Dziecięcego, dlatego nie mogło zabraknąć podziękowań dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność tej inicjatywy.