Zachęcali do profilaktyki

Każdy, kto w sobotę odwiedził Galerię Echo w Kielcach mógł skorzystać z badań profilaktycznych, które przeprowadzali studenci kierunku lekarskiego UJK z okazji ogólnopolskiej akcji „Zdrowie pod kontrolą”.

Wydarzenie dwa razy w roku jest organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Studenci Collegium Medicum uczestniczą w nim już po raz kolejny. Wraz ze specjalistami ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zachęcali klientów galerii do sprawdzenia swoich parametrów zdrowotnych.

W akcję włączyli się nie tylko studenci kierunku lekarskiego, ale też ratownictwa medycznego, którzy przeprowadzali pokazy dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Studentki dietetyki udzielały natomiast porad dotyczących zdrowego odżywiania. Można było zmierzyć zawartość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie, a także skonsultować się z trenerem personalnym.

Jak mówi Jolanta Ciepiela, studentka trzeciego roku medycyny i koordynator lokalny ds. zdrowia publicznego w kieleckim oddziale IFMSA-Poland, klienci galerii najchętniej korzystali z badania ciśnienia i poziomu glukozy we krwi. – To niebolesne, szybkie i miarodajne badania – wyjaśnia. Wiele osób skorzystało też z pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Jolanta Ciepiela podkreśla, że akcja miała na celu także edukację prozdrowotną, a zwłaszcza zwrócenie uwagi na profilaktykę nowotworową. Można było wysłuchać wykładów lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a studenci udzielali porad z zakresu samobadania piersi i jąder.

– Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy natomiast zabawę pod nazwą „Szpital Pluszowego Misia”. Dzięki temu, że najmłodsi sami wcielają się w lekarza i badają maskotki, przezwyciężamy ich strach przed białym fartuchem – wyjaśnia.

Przez cały czas trwania akcji można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS.