Czy grozi nam świat bez antybiotyków?

Specjaliści ostrzegają, że wkrótce możemy stracić najważniejsze oręże do walki z zakażeniami bakteryjnymi. Temu tematowi poświęcone było sympozjum z okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, które w czwartek odbyło się w Collegium Medicum UJK.

Specjaliści ostrzegają, że wkrótce możemy stracić najważniejsze oręże do walki z zakażeniami bakteryjnymi. Temu tematowi poświęcone było sympozjum z okazji Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, które w czwartek odbyło się w Collegium Medicum UJK.

Sięgamy po antybiotyki, kiedy boli nas gardło albo mamy gorączkę i próbujemy się leczyć na własną rękę. Mało tego, nawet o tym nie wiedząc, przyjmujemy je w wodzie i żywności. Niestety, im więcej antybiotyków zużywamy, tym szybciej wzrasta odsetek szczepów bakterii opornych na te leki.

– Świat bez antybiotyków jest coraz bliżej. Ich nieracjonalne używanie może nas doprowadzić do tego, że nie będzie się już dało wyleczyć nawet drobnych infekcji – mówił podczas sympozjum prof. dr hab. n. med. Robert Bucki
z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Jak podkreślał, antybiotyki należy zażywać tylko w sytuacjach, w których mogą przynieść korzyść. Nie zaliczają się do tego m.in. choroby wirusowe, większość biegunek, gorączka czy ból gardła.

– Antybiotyki to leki ratujące życie. Jest to narzędzie o ogromnej sile, dlatego musimy je chronić. Problem błędnego postrzegania antybiotyków wynika przede wszystkim z tego, że są to leki, które najczęściej żyją w cieniu sukcesów terapeutycznych chirurgii, geriatrii czy onkologii. Przykładowo, jeżeli mamy szansę na uratowanie pacjenta z nowotworem krwi, zapominamy o tym, że momencie, gdy ten pacjent miał znaczne obniżenie odporności, to właśnie antybiotyki uratowały jego życie. Jest mała świadomość tego faktu – mówił prof. dr hab. n. med. Robert Bucki.

Zwrócił też uwagę na problem samoleczenia. – W Unii Europejskiej toczą się dyskusje na ten temat. Mamy coraz więcej chorych potrzebujących pomocy medycznej, a możliwości udzielania takiej pomocy są coraz mniejsze. Rozważane jest stworzenie listy leków OTC („over-the-counter”), które pacjent będzie stosował sam. Antybiotyki zdecydowanie do tej grupy nie należą – mówił.

Pozostałe wykłady były poświęcone dwóm zakażeniom. O problemach diagnostycznych i leczeniu boreliozy mówiła prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Problemowi walki z wirusem grypy poświęcone było przemówienie dr n. med. Ewy Talarek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Sympozjum zostało zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Instytutem Leków.

Galeria zdjęć

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka