Galeria postaci, mapa miejsc

3 czerwca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa zatytułowana „GALERIA POSTACI. MAPA MIEJSC” poświęcona twórczości Edmunda Niziurskiego.

Wydarzenie to, zorganizowane przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, Zakład Badań Kulturowych ILiJ oraz Literaturoznawcze Koło Naukowe „Pryzmat”, stanowi kluczowy element obchodów Roku Edmunda Niziurskiego w Kielcach, upamiętniającego 100. rocznicę urodzin wybitnego pisarza.

Konferencję połączono z obchodami 90-lecia urodzin profesora Jana Pacławskiego, który zajmował się twórczością Edmunda Niziurskiego. Prof. Jan Pacławski jest wybitnym historykiem literatury, współtwórcą kieleckiej polonistyki, opiekunem wielu pokoleń filologów i promotorem doktoratów. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji naukowych poświęconych wybitnym postaciom polskiej literatury, m.in. Stefanowi Żeromskiemu, Janowi Kochanowskiemu, Witoldowi Gombrowiczowi, Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, Edmundowi Niziurskiemu i Wiesławowi Myśliwskiemu. Prof. Jan Pacławski przeciął wstęgę podczas otwarcia Sali Edmunda Niziurskiego (nr 285), która znajduje się w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.

Część naukowa konferencji ma na celu pogłębioną analizę twórczości Edmunda Niziurskiego, zarówno tej skierowanej do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych odbiorców. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się m.in. perspektywa studiów dziecięcych w książkach Niziurskiego, rola ilustracji w jego dziełach, adaptacje filmowe, słuchowiska radiowe oraz wpływ pisarza na krytykę literacką. Ważnym aspektem dyskusji jest fenomen pamięci i tożsamości, a także ślady Kielecczyzny w prozie autora "Księgi urwisów".

Wydarzenie to wpisuje się w szeroki kontekst obchodów Roku Edmunda Niziurskiego w Kielcach, zainaugurowanych w lutym 2025 roku podczas sesji kieleckiej rady miasta. W działania te aktywnie włączyły się instytucje kultury, takie jak Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha oraz Muzeum Zabawek i Zabawy.

Konferencja jest okazją do spotkania naukowców, nauczycieli, studentów i wszystkich miłośników twórczości Edmunda Niziurskiego, umożliwiając wymianę myśli i pogłębianie wiedzy na temat jego bogatego dorobku literackiego.

 

Ostatnia aktualizacja: Tomasz Chrząstek, 2025-06-17 19:54