Finał XXXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Anatomicznej „Scapula Aurea”

W ostatni weekend Collegium Medicum UJK było gospodarzem Finału XXXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Anatomicznej „Scapula Aurea”. Wieloletnia tradycja i wysoki poziom trudności sprawiają, że „Złota Łopatka” wyróżnia się szczególnym prestiżem. W konkursie biorą udział studenci pierwszego roku kierunku lekarskiego, którzy w swoich macierzystych uczelniach osiągnęli najwyższy poziom wiedzy w zakresie anatomii.

W piątek uczestnicy rywalizacji z polskich uniwersytetów rejestrowali swój udział w konkursie. Następnego dnia Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego dr hab. Ilona Klejbor, prof. UJK, powitała studentów, życzyła im powodzenia i wyraziła nadzieję, że konkurs dla wielu z nich okaże się pierwszym krokiem w naukowej karierze.

Głos zabrała również dr hab. Dorota Kozieł, prof. UJK, dziękując prof. dr. hab. Tadeuszowi Kuderowi za stworzenie Zakładu Anatomii i podkreśliła, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania JM Rektora UJK prof. dr. hab. Stanisława Głuszka, który zaczynał tworzenie kierunku lekarskiego właśnie od tego miejsca.

Prezes Polskiego Towarzystwa Anatomicznego prof. dr. hab. Janusz Moryś wraz z prof. dr. hab. Jerzym Walochą nawiązali do długiej tradycji konkursu Scapula Aurea. Zwrócili uwagę, że Złota Łopatka, to nie tylko rywalizacja, ale też okazja do poznania studentów oraz profesorów z innych uczelni, a także nawiązania współpracy w kwestiach dydaktyki medycznej. Podziękowali przedstawicielom Collegium Medicum UJK za organizację konkursu, a uczestnikom życzyli powodzenia i podkreślili, że ten rodzaj rywalizacji poszerzy ich wiedzę, lepiej przygotuje do zawodu i uczyni z nich lepszych lekarzy.

Zmagania uczestników rozpoczęły się od części teoretycznej, czyli testu złożonego z 60 pytań. W kolejnym etapie konkursu studenci musieli prawidłowo zidentyfikować 20 struktur anatomicznych.

Po zakończeniu części praktycznej nadszedł czas na ogłoszenie wyników zmagań. Laureaci otrzymali podręczniki medyczne oraz statuetki ozdobione krzemieniem pasiastym, stanowiącym bogactwo ziemi świętokrzyskiej. Wręczył je JM Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej, z podziałem na uczestników polsko- i anglojęzycznych.

Wśród studiujących w języku polskim, pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Laureatami kategorii drużynowej English devision został zespół reprezentujący Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wyniki indywidualne prezentują się następująco:

miejsce pierwsze: Maciej Bolek – Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

miejsce drugie: Michał Rubelowski – Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

miejsce trzecie: Hubert Kostek – Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

English Devision:

miejsce pierwsze: Ali Ayman Salem – Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

miejsce drugie: Christiana Alali Boma-George – Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

miejsce trzecie: Sigurd Gjengaar – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Frankowicz, 2023-05-30 09:59