Wizyta Ambasadora Rwandy

Współpraca naukowa pomiędzy Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach a rwandyjskimi uczelniami wyższymi zdominowała rozmowę prof. dr. hab. Stanisława Głuszka, rektora UJK z prof. Anastase Shyaka, ambasadorem Republiki Rwandy w Polsce. Spotkanie odbyło się 22 marca 2023 r. w siedzibie Rektoratu.

Potencjał Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zwłaszcza pod kątem medycznym, przedstawiła dr hab. n. o zdr. prof. UJK Dorota Kozieł, Prorektor ds. medycznych. Podczas spotkania dyskutowano na temat współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy UJK i uczelniami z Rwandy. Przedstawiono także ofertę kształcenia w języku angielskim.

Prof. Anastase Shyka zapewnił, że Rwanda jest bardzo zainteresowana rozwojem wspólnych kontaktów, w tym międzynarodową wymianą studentów. Warto podkreślić, że Polska jest atrakcyjnym i popularnym kierunkiem dla studentów z Rwandy. W naszym kraju kształci się obecnie ponad 1000 młodych Rwandyjczyków.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje obopólnymi korzyściami dla Uniwersytetu Jana Kochanowskie i środowiskami akademicki w Rwandzie, a także przyczyni się do lepszego zrozumienia historii tego kraju.

Prof. dr Anastase Shyaka - polityk i wykładowca akademicki, który w przeszłości piastował urząd rwandyjskiego ministra ds. samorządu. Od grudnia 2021 r. pełni funkcję ambasadora Republiki Rwandy w Polsce. Wybór placówki dyplomatycznej był nieprzypadkowy, ponieważ prof. Shyaka jest absolwentem polskich uczelni, m.in. Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.