Biologia nocą

Warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, obserwacje mikroskopowe, sekcja serca i eksperymenty biochemiczne – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na uczestników Nocy Biologów.

Jedenasta już edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia odbyła się w piątek, 14 stycznia. Gospodarzem świętokrzyskiej imprezy był Instytut Biologii UJK.

Z uwagi na pandemię Noc Biologów miała formę hybrydową. Część prelekcji odbyła się online. W zajęciach stacjonarnych uczestniczyły zapisane, kilkuosobowe grupy uczniów z Kielc i okolic. Były warsztaty, wykłady, pokazy, filmy i gry. Zajęcia odbywały się pod okiem wykładowców i studentów UJK oraz przedstawicieli zaproszonych instytucji, m.in. Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach i Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia. Uczestnicy dowiedzieli się, jak ułożyć piramidę żywieniową i poznali przepisy na smaczne i zdrowe posiłki. Mogli też dokonać analizy składu swojego ciała: zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej i zawartość wody w organizmie.

Jak co roku dużo chętnych zapisało się na warsztaty z sekcji serca świni. Dużo emocji wzbudziły też zajęcia, podczas których można było zobaczyć preparaty mikroskopowe i stałe przedstawiające pasożyty zwierząt i człowieka.

Hasło tegorocznej Nocy Biologów „Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem" było nawiązaniem do Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 – przywracania przyrody do naszego życia.