Maturzyści wybrali UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest najczęściej wybieraną uczelnią wyższą przez tegorocznych maturzystów z naszego regionu.

Zakończyła się rekrutacja na rok akademicki 2021/22. Kolejny raz utworzyliśmy zestawienie szkół z których najwięcej absolwentów aplikowało na studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Liczby pokazują, że nieprawdą jest jakoby kielczanie masowo wyjeżdżali na studia do innych ośrodków akademickich.

W niektórych kieleckich liceach ponad połowa absolwentów decyduje się na studia na UJK. Jest to trend, który się umacnia, w nawiasie podajemy liczbę kandydatów sprzed roku.  Co ciekawe, coraz więcej osób z liceów notowanych w krajowych rankingach (popularny „Żeromski”, „Śniadek” i „Słowacki”) zgłasza chęć studiowania na naszym Uniwersytecie. Wśród tegorocznych kandydatów jest dziewięciu absolwentów Liceum imienia Świętej Jadwigi Królowej z Kielc (najwyżej notowanej świętokrzyskiej szkoły w krajowych rankingach), podczas gdy w ubiegłych latach były to jedna lub dwie osoby. To zapewne wynik poszerzenia oferty edukacyjnej naszej uczelni. W ostatnich latach pojawiły się: kierunek lekarski, prawo, psychologia czy kryminologia stosowana, które cieszą się dużą popularnością. Dla przykładu, liczba chętnych na kielecką medycynę w tym roku przekroczyła 30 osób na jedno miejsce, a na psychologię 9 osób na jedno miejsce.

Ważna jest też wsparcie samorządu. – Obecność studentów w mieście to nie tylko nauka. Nadajecie miastu barwę, jesteście kreatywni, radośni. Dlatego miasto Kielce funduje stypendia dla najlepszych absolwentów naszych szkół po to, aby zostali z nami na czas studiów – mówił prezydent Kielc, Bogdan Wenta podczas niedawnej inauguracji roku akademickiego.

Lista szkół z których było najwięcej kandydatów podczas rekrutacji na rok akademicki 2021/22 na Uniwersytet Jana Kochanowskiego.

1. V Liceum Ogólnokształcące imienia księdza Piotra Ściegiennego Kielce – 151 osób (142 w ubiegłym roku)
  2. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi imienia Cypriana Kamila Norwida Kielce – 148 (122)
  3. VII Liceum Ogólnokształcące imienia Józefa Piłsudskiego Kielce – 126 (134)
  4. I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego Kielce – 106 (74)