Nowości wydawnicze

Zachęcamy do przeglądu nowych publikacji, które ukazały się w ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa UJK.

Książki można kupić w sklepie internetowym: kupksiazke.ujk.edu.pl.

Jerzy Z. Pająk, Wojna a społeczeństwo. Galicja w latach 1914-1918, 2020, 326 s., format 28×21,5 cm, ISBN 978-83-7133-896-0, cena 126,00 zł

Publikacja wpisuje się w nurt badań nad historią społeczeństwa polskiego przełomu XIX i XX wieku. Rozważania w niej zawarte są kontynuacją prac, których wyniki dotyczące kształtowania się postaw politycznych i narodowych społeczeństwa Galicji w warunkach Wielkiej Wojny zostały opublikowane w książce pt.  Od autonomii do niepodległości. Kształtowanie się postaw politycznych i narodowych społeczeństwa Galicji w warunkach Wielkiej Wojny 1914-1918 (2012).  Tym razem Autor podjął jako główny problem swojej książki określenie wpływu I wojny światowej na życie Galicji w latach 1914-1918. Wpływu zarówno negatywnego wyrażanego przez straty materialne i zniszczenia wojenne, migracje, demoralizację, jak i pozytywnego w zakresie aktywizacji i samoorganizacji społeczeństwa, przemian w świadomości społecznej i politycznej. Obszar opisywany przez Autora był zróżnicowany pod względem cywilizacyjnym i narodowym, stąd istotną część pracy stanowią rozważania dotyczące odnajdywania się w czasie wojennym Polaków, Ukraińców i Żydów. Mimo pojawiających się w ostatnim czasie opracowań brak było dotychczas całościowego opracowania tematu. Publikacja może okazać się interesująca dla szerokiego kręgu odbiorców: studentów i doktorantów oraz osób zainteresowanych historią ziem polskich w szczególności Galicji w latach I wojny światowej.

Mirosław Wójcik (oprac.), Emil Zegadłowicz, Natan, syn Dawida (Sind Sie Jude?) Sztuka w pięciu obrazach z prologiem i epilogiem, 2021, 198 s., format A5, ISBN 978-83-7133-914-1, cena 42,00 zł

Publikacja przywraca literaturze ostatni dramat Emila Zegadłowicz, powstały na kilka tygodni przed śmiercią pisarza. Jego tematem jest obraz losu Żydów w czasie II wojny światowej, a utwór stanowi próbę udokumentowania Zagłady z perspektywy świadka.

Niniejsza edycja pozwala na prześledzenie dziejów dramatu. Jego pierwsze wydanie przybiera kształt, jaki nadało mu zrekonstruowanie jego treści na podstawie odnalezionych rękopisów, korespondencji Zegadłowicza i osób mu bliskich oraz relacji świadków powstawania dzieła i pierwszych jego czytelników.

Andrzej Pawlik, Urszula Karpińska, Paweł Dziekański, Artur Adamczyk, Bankowość spółdzielcza w rozwoju regionalnym, 2021, 208 s., format B5, ISBN 978-83-7133-918-9, cena 50,40 zł

Banki spółdzielcze należą do najstarszych form zespołowego działania i nadal odgrywają istotną rolę w realizacji polityki rozwoju regionalnego. Obsługują ludność zarówno wsi, jak i miast. Są głównymi instytucjami finansowymi wspierającym rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez kredytowanie odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju regionalnym. Banki spółdzielcze charakteryzują się najlepiej rozwiniętą siecią placówek bankowych na terenach wiejskich oraz w małych i średnich miastach. Różnice w rozwoju regionów rodzą tendencje do ich niwelowania. Różnice te będą jednak zawsze występowały, ponieważ zawsze będzie istniało zróżnicowanie warunków przestrzennych działalności człowieka. Dlatego powstaje fundamentalne pytanie – czy banki spółdzielcze w regionie świętokrzyskim w ostatnich latach odgrywały faktycznie istotną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w prezentowanej analizie dokonano najpierw pomiaru rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie regionu, a następnie zbadano wpływ działalności banków spółdzielczych na ten rozwój. Celem niniejszej monografii jest włączenie się w dyskurs naukowy związany z problematyką oceny bankowości spółdzielczej w rozwoju regionalnym za pomocą miar ekonomicznych. Rozwój jest trudny do zdefiniowania, uznano zatem, że najwłaściwszą metodą jego ustalenia będzie wykorzystanie syntetycznego wskaźnika, skonstruowanego na podstawie określonej liczby zmiennych diagnostycznych. Myśl przewodnią publikacji wyraża jej tytuł: bankowość spółdzielcza w rozwoju regionalnym. Monografia składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym scharakteryzowano znaczenie rozwoju regionalnego i lokalnego, podkreślając rolę gminy i samorządu terytorialnego. W rozdziale drugim opisano istotę spółdzielczości bankowej na przestrzeni czasu. W rozdziale trzecim przedstawiono bank spółdzielczy jako ważnego partnera w rozwoju regionalnym, w szczególności prezentując Bank Spółdzielczy w Kielcach. Rozdział czwarty przedstawia w formie fotografii karty z bogatej, blisko 120-letniej historii Banku Spółdzielczego w Kielcach.  Publikacja adresowana jest do pracowników naukowych, przedstawicieli samorządów i otoczenia biznesu, a także banków spółdzielczych i studentów zainteresowanych tematyką rozwoju regionalnego, lokalnego i bankowości.

Ostatnia aktualizacja: Izabela Rzepecka, 2021-08-23 13:44