Kierunek Burkina Faso

Kraje afrykańskie coraz częściej chcą współpracować z europejskimi uczelniami. Propozycję współpracy Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego złożyli przedstawiciele Uniwersytetu Świętego Dominika z Burkina Faso.

Uniwersytet Świętego Dominika mieści się w mieście Doulougou, położonym 60 kilometrów od stolicy kraju Wagadugu, pomiędzy sawannami. To młody uniwersytet, jedna z niewielu uczelni wyższych w Burkina Faso – kraju w zachodniej Afryce, znanego wcześniej jako Górna Wolta.

Inicjatorem współpracy pomiędzy uczelnią z Burkina Faso a polskimi uczelniami wyższymi jest klaster Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Z jego inicjatywy odbyło się spotkanie w Collegium Medicum UJK. Nieprzypadkowo goście z Afryki pojawili się na tym wydziale naszej uczelni. Ich uniwersytet rozwija się właśnie w tym kierunku. Powstają nowe wydziały, które mają kształcić lekarzy i personel medyczny. – Kwestie zdrowia są w naszym kraju najważniejsze. Potrzebni są lekarze, pielęgniarki, szpitale i sprzęt medyczny. Zależy nam głównie na wykwalifikowanej kadrze medycznej – mówił prof. Mamadou Sawadogo z uczelni w Burkina Faso.

Dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego to temat ważny. W spotkaniu uczestniczył rektor, prof. dr hab. Jacek Semaniak wraz z trzema prorektorami. – Dzisiejsze spotkanie jest początkiem współpracy. W ciągu dwóch tygodni przedstawimy uczelni w Burkina Faso swoje pomysły na współpracę. Oczekujemy też konkretnych propozycji z drugiej strony – mówił prof. Jacek Semaniak.

Wśród propozycji współpracy przewidziane jest zaproszenie do Szkoły Doktorskiej UJK dla studentów z Afryki, możliwa jest też wymiana studencka. W grę wchodzą także kilkumiesięczne staże naukowe, które kieleccy naukowcy mogliby odbywać w Burkina Faso.

 

Ostatnia aktualizacja: Piotr Burda, 2020-02-27 11:46

Nasz profil na Facebook
Tweeter
YouTube
Radio Fraszka